Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zabytki w miniaturze

Treść

Zamek w Niedzicy, Fort 47a Węgrzce - Twierdza Kraków, kompleks zabudowań bazyliki Grobu Bożego z dawnym klasztorem Bożogrobców w Miechowie, kościoły i cerkwie - to wszystko można zobaczyć w jednym miejscu, wybierając się na wystawę prezentowaną w Ratuszu w Tarnowie. Są to oczywiście makiety biorące udział w I edycji konkursu modelarskiego "Zabytki architektury województwa małopolskiego w miniaturze".
Na konkurs swoje prace nadesłali ludzie z całego kraju - w sumie ponad czterdzieści osób - a dostarczone przez nich modele mówią bardzo dużo o kunszcie autorów. Szczególnie interesujący jest model zwycięzcy konkursu, Zbigniewa Kusza z Leszna, który wykonał drewniany kościołek pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. Jest on dokładnym odzwierciedleniem oryginału.
- Chcemy promować zabytkowe obiekty i zespoły architektoniczne znajdujące się w Małopolsce, często w miejscach, których turyści nie odwiedzają zbyt licznie - mówi o idei konkursu Łukasz Gozdek z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - Pierwowzorami makiet są obiekty o wyjątkowym znaczeniu historycznym, kulturowym lub artystycznym, powstałe do 1939 roku - dodaje.
Na wystawie pokazano obiekty istniejące, a także takie, których już nie ma, rekonstrukcje ruin czy też ich wcześniejszego stanu. Każdy z uczestników konkursu do modelu dołączał dokumentację, na podstawie której został on wykonany. To właśnie na tej podstawie komisja oceniała wierność makiety w odniesieniu do pierwowzoru. - Autorzy wykazali się wielką intuicją, dokładnością i oryginalnością. Są np. dwa modele tarnowskiego Ratusza - pierwszy wygląda tak jak obecnie, natomiast drugi pokazuje budowlę z XVII wieku i może być ciekawym źródłem informacji, jak ten budynek wyglądał - dodaje Łukasz Gozdek.
Organizatorzy - Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz województwo małopolskie - planują w przyszłości stworzenie stałej ekspozycji prezentującej makiety najcenniejszych zabytkowych obiektów architektonicznych z terenu Małopolski. Tegorocznej wystawie miniatur towarzyszy ekspozycja wybranych przykładów malarstwa i grafiki o tematyce związanej z architekturą regionu, pochodzących ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Sebastian Fołta, Tarnów

"Nasz Dziennik' 2005-08-03

Autor: ab