Zabójcze upały, niszczycielskie powodzie
Treść
Co najmniej 37 osób zmarło na skutek niespotykanej fali upałów, która nawiedziła wschodnie rejony Stanów Zjednoczonych. Rekordowe temperatury panują także w południowo-zachodniej Europie. Portugalię dotknęła najgorsza od dziesięcioleci susza, a tymczasem Azję Południowo-Wschodnią nawiedzają gwałtowne powodzie będące skutkiem obfitych opadów deszczów monsunowych.
Na terenie dziewięciu stanów oraz w miastach Filadelfia, Waszyngton oraz Baltimore zostało ogłoszone specjalne ostrzeżenie o upałach. Stacja BBC poinformowała, że wysokie temperatury spowodowały rekordowy wzrost zapotrzebowania na prąd, gdyż ludzie starają się przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych. Najwięcej śmiertelnych ofiar upałów - aż 28 - jest w Arizonie, ale przypadki śmierci z powodu przegrzania zanotowano również w Missouri, Oklahomie, Kentucky, Ohio oraz Missisipi. Władze poinformowały, że większość ofiar to osoby bezdomne.
Dwa lata po wielkich upałach w Europie, które spowodowały śmierć około 30 tys. osób, w Portugalii i Hiszpanii znowu zanotowano falę gorąca. W Portugalii upały potęgują największą od 60 lat suszę w tym kraju. Również w Hiszpanii zarejestrowano najniższy od 60 lat poziom opadów, a rezerwy wody spadły do 55 proc. normalnego stanu.
Z kolei w zachodnich Indiach pada nieprzerwanie od poniedziałku. W ciągu ostatnich dni wskutek ulewnych deszczów zginęło co najmniej 418 osób. Opady są największe od czasu, kiedy prowadzi się takie statystyki. Ekipy ratunkowe rozdają żywność i wodę pitną. Deszcze sparaliżowały życie w 15-milionowym Bombaju - uszkodzone zostały linie telefoniczne, zamknięto lotniska i dworce kolejowe, a także szkoły, giełdę i banki.
Tymczasem Szwedzki Państwowy Instytut Geotechniczny (SGI) przygotował raport dla kraju o możliwych skutkach dalszego ocieplania się klimatu w perspektywie 50-100 lat. Autorzy raportu ostrzegają przed rosnącym prawdopodobieństwem coraz częstszych powodzi, przypominając skutki gwałtownych opadów, które dotknęły Szwecję od 2002 roku. Większość klimatologów i meteorologów jest zgodna, że ten typ ekstremalnych zjawisk pogodowych i katastrof naturalnych w przyszłości będzie zdarzał się częściej.
JS
"Nasz Dziennik" 2005-07-29
Autor: ab