Za Ojczyznę i życie
Treść
Jutro, w pierwszy piątek miesiąca, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa na ul. Kawęczyńskiej w Warszawie odbędzie się kolejne czuwanie przebłagalne za Ojczyznę. Jego myślą przewodnią będą słowa: „Cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w Niebie”.
Najbliższe czuwanie odbędzie się w duchu jedności z tymi, którzy odpowiedzą na apel Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i w nocy z 3 na 4 października będą modlić się w intencji obrony życia i rodziny. Czuwanie rozpocznie się tradycyjnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego. Droga Krzyżowa, modlitwy przebłagalne, Różaniec, Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi – to stały program tych szczególnych czuwań. Ich podstawowa intencja to: „Aby Polska była wierna Bogu i została wywyższona w potędze i świętości”.
Jak podkreśla ks. Mariusz Bernyś, organizator czuwań za Ojczyznę w Warszawie, modlitwa za Polskę nierozerwalnie złączona jest z modlitwą w intencji dzieci nienarodzonych. – Jedną z podstawowych intencji wszystkich czuwań podejmowanych w obronie Ojczyzny jest ochrona życia, bo w niej jest także ocalenie Ojczyzny – zaznacza. – Najbliższe czuwanie na Kawęczyńskiej będzie się odbywało w duchowej łączności z tymi wszystkimi, którzy gromadzić się będą na modlitwie w intencji rodziny i życia poczętego – dodaje.
Pierwszopiątkowe czuwania przebłagalne za Ojczyznę trwają od 2010 roku, myśl o ich podjęciu zrodziła się po 10 kwietnia 2010 roku, zaraz po katastrofie smoleńskiej. To dramatyczne doświadczenie, cierpienie zachęciło do podjęcia modlitwy przebłagalnej. Pierwsze takie czuwania odbywały się w parafii św. Józefa w Warszawie na Kole. Następne czuwania podejmowane były w dziewięciu sanktuariach w okolicach archidiecezji warszawskiej. Kolejne dziewięć pierwszych piątków z nocnymi czuwaniami odbywało się w sanktuarium na Siekierkach. Tam też w 2013 roku czuwanie przebłagalne za Ojczyznę 6 grudnia rozpoczęło pięciomiesięczne duchowe przygotowanie do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Temat podejmowanych wówczas rozważań dotyczył życia i nauczania Papieża Polaka.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 2 października 2014
Autor: mj