Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Za modlitwą musi iść działanie

Treść

Modlitwa ludzi wierzących w intencji życia jest bardzo ważna, ale jeśli nie idzie za nią działanie, czegoś jej brakuje. Podkreślał to ks. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który w sobotę przewodniczył Mszy św. dla uczestników 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. Spotkanie modlitewne w narodowym sanktuarium zgromadziło ponad tysiąc pięćset osób - przedstawicieli kilkudziesięciu ruchów i stowarzyszeń pro-life działających na terenie naszego kraju.
Pielgrzymka była okazją do refleksji o różnego rodzaju zagrożeniach dla życia: aborcji, eutanazji, zapłodnieniu in vitro, a także o wyzwaniach, jakie niesie za sobą promowana wśród młodzieży permisywna tzw. edukacja seksualna. Uczestnicy spotkania podkreślali, że dziś przyszedł czas na działanie - na odważne opowiedzenie się po stronie życia.
Specjalnie zaproszony na pielgrzymkę Raymond de Souza, katolicki intelektualista i działacz Human Life International przedstawił wykład pt. "Antykultura śmierci a Ewangelia życia - relatywizm, dechrystianizacja i katolicka kontrrewolucja". Gość ze Stanów Zjednoczonych mówił o trzech krokach do cywilizacji śmierci. Są nimi: antykoncepcja (wojna ludzi ze sobą nawzajem), aborcja (wojna rodziców z dziećmi) oraz eutanazja (wojna dzieci z rodzicami). - Na Zachodzie dominuje dziś mentalność antykoncepcyjna. Każdego roku więcej ludzi umiera, niż się rodzi. Przez to cywilizacja chrześcijańska wypierana jest przez islam - tłumaczył. Podkreślił, że jak kiedyś odpowiedzią na reformację była kontrreformacja, tak dziś konieczna jest odpowiedź na rewolucję, czyli kontrrewolucja. - Chrystus szuka świadków, którzy mają odważną wiarę. Ludzi, którzy spotykają się z ogromem Jego miłości i tą miłością płoną - mówił. - My więc powinniśmy walczyć, a Bóg da nam zwycięstwo - wzywał.
Do intensywnego działania na polu ochrony życia wezwał także w czasie Mszy Świętej ks. abp Stanisław Nowak. - Obrona życia do końca to zadanie dla każdego człowieka. To nie jest przywilej jakichś grup, ale sprawa wszystkich. Wielkie zadanie - mówił w homilii metropolita częstochowski.
Uczestnicy pielgrzymki przyjęli specjalne przesłanie. Przypomnieli w nim m.in., że procedura zapłodnienia in vitro powinna być zakazana. - Apelujemy do posłów o przyjęcie stosownej ustawy w tej sprawie - podkreślił dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Obrony Życia. Zwrócono także uwagę na brak polityki prorodzinnej, który z roku na rok jest coraz bardziej dotkliwie odczuwalny przez rodziny.
Doktor inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, zwrócił z kolei uwagę, że działacze pro-life przybyli na Jasną Górę także po to, aby podziękować za beatyfikację Jana Pawła II. - Mówimy, że był on największym z rodu Polaków i największym obrońcą życia i praw rodziny w skali całego świata. Jan Paweł II był Papieżem życia i praw rodziny, i myślę, że ten dar beatyfikacji ożywi ruchy pro-life i pro-familia nie tylko w Polsce, ale w skali całego świata - podkreślił dr Zięba.
Małgorzata Pabis, Jasna Góra
Nasz Dziennik 2011-03-21

Autor: jc