Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Z wizytą u Sienkiewicza

Treść

Niezwykłą wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi otwarto w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. W specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach przez najbliższy rok będzie można oglądać wyposażenie domu autora "Trylogii" oraz bezcenne pamiątki, które towarzyszyły mu w ciągu życia. W tym samym czasie w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, skąd pochodzą bezcenne przedmioty, przeprowadzony zostanie gruntowny remont, po którym eksponaty wrócą na swe pierwotne miejsce.

Oglądając wystawę, można odnieść wrażenie, że do Przemyśla trafił w zasadzie cały Oblęgorek - m.in. obrazy Jacka Malczewskiego, ponadto meble i biblioteka pisarza, a także jego kolekcje. Sprowadzenie tak wielu pamiątek to spore przedsięwzięcie logistyczne. Eksponaty będzie można oglądać przez najbliższy rok w specjalnie zaaranżowanych w tym celu pomieszczeniach. Jak podkreśla Mariusz Olbromski, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, patronat nad wystawą objął prezydent RP Lech Kaczyński. - Świadczy to o randze przedsięwzięcia, na co wystawa w pełni zasługuje. Cóż bowiem w naszej kulturze literackiej możemy mieć lepszego, jak laureata Nagrody Nobla - tłumaczy dyrektor.
- Wystawa jest ogromna. Można by powiedzieć, że do Przemyśla przeniesiono cały oblęgorski pałacyk wraz z jego zbiorami i umieszczono go na powierzchni blisko tysiąca metrów kwadratowych w obecnie najnowocześniejszym w Polsce muzealnym gmachu - dodaje Olbromski. Wystawa w Przemyślu to nie tylko bezcenne zbiory, ale także i multimedialne prezentacje. - Mamy unikalne filmy dotyczące biografii Sienkiewicza, historii Oblęgorka; będzie też możliwość zobaczenia przedwojennych ekranizacji filmowych utworów polskiego laureata Nagrody Nobla. Będą one prezentowane w specjalnej sali multimedialnej, która może pomieścić nawet 200 osób - komentuje dyrektor Olbromski. Na wystawie można zobaczyć kilka tysięcy najcenniejszych obiektów związanych z samym pisarzem, przy czym, jak podkreśla dyrektor placówki, wszystkie są autentyczne. Udało się odtworzyć gabinet, jadalnię, salon, palarnię, a także sypialnię pisarza. Wyposażenie tych obiektów stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby i tkaniny. - Sienkiewicz korzystał z nich na co dzień, wśród nich mieszkał i tworzył. Oglądając poszczególne segmenty wystawy, rzeczywiście można poczuć atmosferę domu, zbliżyć się do biurka pisarza, zobaczyć jego bibliotekę, kolekcje medali, obrazów, broni. Ponadto dostępne są rodzinne pamiątki, m.in. zdjęcia i portrety jego żony, dzieci, a także portrety autorstwa wybitnych malarzy, którzy swym pędzlem uwiecznili Sienkiewicza na płótnie - wyjaśnia dyrektor Olbromski. Każdy, kto odwiedzi przemyskie muzeum, będzie mógł zobaczyć również szereg innych pamiątek, jak chociażby zgromadzone w części biograficzno-literackiej rękopisy, listy, pisma gratulacyjne dla pisarza z racji otrzymania Nagrody Nobla czy życzenia z okazji jego jubileuszów.
Warto podkreślić, że dzięki rodzinie pisarza i ludziom rozmiłowanym w jego twórczości Oblęgorek jest jednym z nielicznych w Polsce autentycznych muzeów literackich. W pałacyku, który wraz z posiadłością ziemską pisarz otrzymał w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej, pierwotnie mieściło się 16 pokoi. To tam Sienkiewicz pisał i przyjmował gości. Ostatni raz przebywał w Oblęgorku w 1914 roku. Po wybuchu wojny wyjechał do Szwajcarii i tam zmarł w 1916 roku. Autorowi "Trylogii" poświęcona jest także rozpoczynająca się dzisiaj dwudniowa konferencja naukowa pt. "Henryk Sienkiewicz a Kresy" współorganizowana przez Zarząd Główny Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie i Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Mieszkańcy Przemyśla i Podkarpacia będą mieli możliwość wysłuchania wykładów wybitnych znawców twórczości pisarza. Jak podkreśla jeden z prelegentów Mariusz Olbromski, temat konferencji nie jest przypadkowy. - Henryk Sienkiewicz jest autorem "Trylogii", a więc utworów, których akcja toczy się na Kresach dawnej Rzeczypospolitej, terenach obecnej Ukrainy. Dotychczas badacze twórczości pisarza nie wiązali biografii autora i topografii terenów z akcją powieści. Jest zatem niepowtarzalna okazja, by pokazać, gdzie owe opisane na kartach powieści historie faktycznie miały miejsce - gdzie jest Kamieniec, Chocim i inne miejsca - zapowiada Mariusz Olbromski. Wśród prelegentów z Polski i z zagranicy, którzy poprowadzą zainteresowanych śladami Sienkiewicza, będą m.in. profesorowie: Lech Ludorowski i Stanisław Fita z Lublina, Marceli Kosman z Poznania czy Jerzy R. Krzyżanowski ze Stanów Zjednoczonych (Columbus, Ohio). Konferencji towarzyszyć będzie projekcja filmu "Ogniem i mieczem" z 1961 r. w reżyserii Fernando Cerchio oraz spektakl młodzieżowego teatru "Arka Lwowska" pt. "Pójdźmy za Nim!" w reżyserii ks. Józefa Dudka.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2009-10-19

Autor: wa