Z Watykanu do Radomia, z Radomia do Watykanu
Treść
Wiadomość o mianowaniu ks. bp. Zygmunta Zimowskiego nowym przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia i podniesieniu go do godności arcybiskupa tytularnego została ogłoszona w sobotę, 18 kwietnia br., w południe jednocześnie w Watykanie, w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie i w Radomiu.
Zgodnie z wolą Ojca Świętego ordynariusz radomski jeszcze do czerwca będzie administratorem apostolskim diecezji radomskiej. Kościół radomski zatem będzie oczekiwał na czwartego w swej historii ordynariusza. Pierwszym biskupem radomskim był ks. bp Edward Materski, drugim tragicznie zmarły w wypadku samochodowym ks. bp Jan Chrapek. Dziś już arcybiskup Zimowski był w historii tej diecezji trzecim biskupem diecezjalnym. Zaczął w niej posługiwać prosto po przybyciu z Watykanu, gdzie pracował u boku ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary ks. kard. Josepha Ratzingera. Po siedmiu latach posługi biskupiej z Radomia wyruszy z powrotem do Watykanu, aby kierować watykańskim ministerstwem zdrowia, jak się czasem nazywa Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. - Radom i cała diecezja pozostają w moim sercu jako coś, czego nie da się w żaden sposób wyrwać czy wymazać - wyznał zaraz po ogłoszeniu papieskiej nominacji ks. abp Zygmunt Zimowski. Nie da się ukryć, że od kilku dni radomscy diecezjanie odczuwają z jednej strony radość z wyniesienia ich biskupa do tak wielkiej godności, ale z drugiej strony nieco smutku, bo zżyli się ze swoim pasterzem. Komunikat nuncjusza apostolskiego w Polsce w sobotnie południe podczas pierwszej sesji plenarnej II Synodu Diecezji Radomskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odczytał ks. bp Stefan Siczek, radomski biskup pomocniczy. - Przekazując tę wiadomość i stosowny komunikat, pragnę wyrazić słowa uznania i podziękowania za dotychczasową i owocną pracę w diecezji radomskiej - stwierdził ks. abp Józef Kowalczyk.
Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia podkreślił, że jego nominacja wiąże się z posługą na rzecz ludzi cierpiących. - Wspominam swój obrazek prymicyjny, na którym zostały napisane słowa: "Idę, Panie, aby Ci służyć w ubogich i cierpiących". W jakiś sposób będę więc realizował to, co wówczas było moim pragnieniem - wyznał ks. abp Zygmunt Zimowski, który stwierdził także, że dobrze zna Radę, której obecnie będzie przewodniczył. - Byłem świadkiem, jak ona powstawała. Było to 11 lutego 1985 roku, kiedy Jan Paweł II powołał Komisję ds. Służby Zdrowia. Początkowo była ona częścią Papieskiej Rady ds. Świeckich, ale własną autonomię otrzymała trzy lata później - przypomniał ksiądz arcybiskup. Jednocześnie podkreślił, że liczy na współpracę z lekarzami i służbą zdrowia oraz farmaceutami, a także kapelanami szpitalnymi i krajowymi duszpasterzami służby zdrowia.
Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia jako samodzielna dykasteria Kurii Rzymskiej funkcjonuje od 1988 roku. Do jej podstawowych działań należy promowanie formacji, badań i działalności prowadzonej przez międzynarodowe organizacje, grupy i stowarzyszenia katolickie w dziedzinie zdrowia. Koordynuje ona inicjatywy różnych instytucji kościelnych zajmujących się służbą zdrowia i jej problemami oraz wyjaśnia i rozpowszechnia nauczanie Kościoła w tej dziedzinie. Przygotowuje też co roku 11 lutego obchody Światowego Dnia Chorego.
Sławomir Jagodziński
"Nasz Dziennik" 2009-04-20
Autor: wa