Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Z tarczą czy bez tarczy?

Treść

W finalną fazę wkraczają rozmowy związane z umieszczeniem na naszym terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W środę, na dwa dni przed kluczowym dla sprawy dzisiejszym spotkaniem prezydentów Polski i USA w Juracie, sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer i prezydent Lech Kaczyński zgodnie oświadczyli, że system obrony antyrakietowej ma chronić wszystkich członków NATO.

Z kolei Władysław Stasiak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, spotkał się z sekretarzem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Moskwie. Nasi negocjatorzy w sprawie tarczy antyrakietowej twierdzą, że po dzisiejszym spotkaniu prezydentów Kaczyńskiego i George'a W. Busha nie można spodziewać się równie entuzjastycznego "tak" dla tarczy, jakie padło ze strony Czech.
- Podstawową zasadą dla Sojuszu jest niepodzielność bezpieczeństwa, a drugą, która wynika z pierwszej, że wszyscy sojusznicy są sobie równi, czyli nie ma członków kategorii A i kategorii B - stwierdził po rozmowach z polskim prezydentem Scheffer.
Podkreślił, że amerykański system obrony antyrakietowej dalekiego zasięgu w przyszłości powinien zostać połączony z systemem NATO-wskim, który będzie zapewniał pełne pokrycie całego kontynentu europejskiego. System NATO-wski ma być gotowy do 2016 roku.
Prezydent Kaczyński podzielił ten punkt widzenia. - NATO powinno na równym poziomie wszystkim członkom zapewnić poczucie bezpieczeństwa - oświadczył polski prezydent. Nasze władze nie chcą ujawniać szczegółów dotyczących naszego stanowiska w sprawie tarczy, tłumacząc się dobrem negocjacji. Na pytanie, kiedy zapadnie decyzja w sprawie umieszczenia w Polsce elementów tarczy, prezydent Kaczyński zdawkowo odpowiedział, że "wkrótce". Podkreślił, że wizyta w kwaterze Sojuszu na dwa dni przed spotkaniem z prezydentem USA George'em W. Bushem w sprawie tarczy, miała na celu podkreślić, jak ważna jest dla Polski przynależność do NATO. Rozmowa prezydenta Kaczyńskiego z sekretarzem generalnym NATO dotyczyła także udziału Polski w NATO-wskich misjach, głównie w Afganistanie, a także bezpieczeństwa energetycznego
BF, PAP

źródło: "Nasz Dziennik" 2007-06-08

Autor: mj