Z różańcem w ręku iść przez życie
Treść
Zdjęcie: arch./ -
Kilka tysięcy wiernych z archidiecezji przemyskiej wzięło dziś udział w Pielgrzymce Róż Żywego Różańca do sanktuarium św. Jana z Dukli.
Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów i wielu kapłanów przewodniczył metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik, który zwracając się do zebranych na placu przy klasztorze Ojców Bernardynów przed sanktuarium, wyraził swą radość z obecności tak licznej rzeszy pielgrzymów. – Jesteście chlubą nie tylko Róż Żywego Różańca, ale wszystkich parafii. (…) Bardzo dziękuję wam za tę codzienną modlitwę, za dziesiątek Różańca. Ta pielgrzymka jest obrazem rzeczywistości Żywego Różańca w naszej archidiecezji. Dobrze, że wiele jest także róż męskich, nie tylko żeńskich – akcentował ks. abp Michalik.
Homilię wygłosił ks. bp Stanisław Jamrozek, który przywołując biblijną scenę Zesłania Ducha Świętego na Matkę Bożą i Apostołów, powiedział, że taka sytuacja ma miejsce także we współczesnym świecie, zwłaszcza w odniesieniu do trwających na modlitwie Róż Żywego Różańca. – My też trwamy na modlitwie razem z Maryją. Są bracia i siostry, którzy należą do Róż Żywego Różańca, jesteśmy tu wszyscy, by otwierać się na działanie Ducha Świętego, napełniać się Jego mocą i później tę moc przekazywać innym. Jesteśmy powołani, by opowiadać o tym wszystkim, co Pan dokonał w naszym życiu – zachęcał ks. bp Jamrozek.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że modlitwa różańcowa jest wyrazem miłości człowieka do Pana Boga i Matki Najświętszej, ale także znakiem miłości do innych ludzi, którym poprzez rozważanie różańcowych tajemnic możemy zanieść Chrystusa. Podkreślił, że Różaniec, który wymaga wytrwałości, jest orężem każdego człowieka, tak jak był orężem w życiu i posłudze św. Jana Pawła II, który jako biskup, kardynał i Papież był związany duchowością i z sanktuarium św. Jana z Dukli. Kaznodzieja przypomniał, że Różaniec jest modlitwą, która łączy, dlatego odmawianie go polecał szczególnie rodzinom, zachęcając, by nie zwlekać z podjęciem tej modlitwy. – Ludzie, którzy się razem modlą, są jednością – myślą jedno. Brak modlitwy sprawia, że nasze myślenie jest podzielone, a nasze spojrzenie nie idzie w jednym kierunku, tak jak to powinno być w rodzinie – zauważył ks. bp Jamrozek.
Eucharystię poprzedziło zawiązanie wspólnoty na dukielskim rynku, nabożeństwo słowa, któremu przewodniczył i katechezę wygłosił ks. bp Adam Szal, oraz ewangelizacyjna procesja światła z obrazem Matki Bożej. Rozważania poszczególnych tajemnic Różańca prowadzili: „Ofiarowanie w świątyni” – prowincjał Ojców Bernardynów o. Jarosław Kania, „Chrzest Jezusa w Jordanie” – ks. Stanisław Siuzdak, „Głoszenie Królestwa i wzywanie do nawrócenia” – ks. bp Damian Muskus z Krakowa, „Zmartwychwstanie” – o. Micheasz Okoński, „Ustanowienie Eucharystii” – ks. prałat Stanisław Siara.
Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca Archidiecezji Przemyskiej do sanktuarium św. Jana z Dukli zakończyła wspólna agapa.
Mariusz KamienieckiNasz Dziennik, 27 września 2014
Autor: mj