Z nadzieją na owoce beatyfikacji
Treść
By dni poprzedzające beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II były czasem owocnego przygotowania się do tego wydarzenia i stanowiły odpowiedź na wołanie Papieża: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" - taki apel skierowali do wiernych polscy biskupi. Zachęcają nas do modlitwy i refleksji nad papieskim nauczaniem, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Zwracają też uwagę, że nadszedł czas, by zintensyfikować nasze przygotowania do godnego przeżycia majowej beatyfikacji.
"Każda diecezja, każda parafia własnymi inicjatywami wyrazi odpowiedź na tę beatyfikację, bo stosunek Polaków do tego Papieża był niezwykle osobisty, a przeżywany był w duchu wiary" - powiedział w rozmowie z KAI ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Sprecyzował również, że polscy biskupi zamierzają opublikować list pasterski przybliżający sylwetkę Karola Wojtyły jako człowieka prawdziwie żyjącego wiarą, nadzieją i miłością.
W poszczególnych diecezjach są opracowywane i stopniowo wdrażane programy formacyjne obejmujące najczęściej etapy przygotowania, świętowania i dziękczynienia.
W Warszawie już od dnia ogłoszenia daty uroczystości beatyfikacyjnych w archikatedrze św. Jana Chrzciciela trwają czuwania modlitewne, w Wadowicach przewidziano odprawienie nowenny 9 sobót, a we Wrocławiu - w 6. rocznicę powrotu Jana Pawła II do Domu Ojca - ks. abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, odprawi w archikatedrze uroczystą Eucharystię. Po niej z kolei przewidziane jest zorganizowanie Marszu dla Jezusa.
Ważnym dniem oczekiwania na uroczystości beatyfikacyjne będzie sobotni wieczór 30 kwietnia. Wtedy to w wielu kościołach, m.in. w Wadowicach, zorganizowane będzie całonocne czuwanie.
W samym dniu beatyfikacji w większych miastach Polski zainstalowane będą telebimy, dzięki którym można będzie śledzić niedzielne wydarzenia na placu św. Piotra. Będzie tak m.in. w Łagiewnikach, które 1 maja staną się "polskim Rzymem". Tego dnia o godz. 15.00 wierni zebrani w sanktuarium odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego, by następnie przejść na teren budowy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Zgodnie z planami w tym dniu zakończona ma już być budowa dolnego kościoła, którego patronem zostanie właśnie bł. Jan Paweł II.
Już w ramach dziękczynienia za dar nowego błogosławionego przewidywane są uroczyste Eucharystie i marsze. W archidiecezji krakowskiej w trosce o pielęgnowanie owoców beatyfikacji zaplanowano m.in. organizację Światowego Kongresu Miłosierdzia oraz peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego do wszystkich tamtejszych parafii.
Bardzo ważną sprawą, na którą nacisk kładzie m.in. ks. bp Henryk Tomasik w liście skierowanym do wiernych diecezji radomskiej, jest - oprócz modlitwy - "poznawanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wzmożona troska, aby przejść bardziej zdecydowanie od 'wiary deklarowanej' do 'wiary realizowanej'". W swojej odezwie pasterz diecezji radomskiej zachęca do osobistej lektury papieskich tekstów, do wspólnotowej refleksji nad jego nauczaniem i nade wszystko do odnowy swego życia w wierze - by "żyć Ewangelią według wskazań Ojca Świętego Jana Pawła II", by uczyć się od niego "pełnego oddania Chrystusowi za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny tak, aby móc życiem powiedzieć: 'jestem cały Twój'".
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2011-02-09
Autor: jc