Z dziejów pabianickiej "Solidarności"
Treść
W Muzeum Miasta Pabianic prezentowana jest wystawa poświęcona "Solidarności" w latach 1980-1989. Zorganizowano ją z okazji 25. rocznicy powstania związku.
Ekspozycja składa się z dwóch części. - W pierwszej sali znajdują się dokumenty dotyczące okresu 1980-1981: postulaty pracowników, akta powołania komitetów założycielskich w fabrykach, zdjęcia ze strajków - wyjaśnia Robert Adamek, kurator wystawy. - Ciekawostkę stanowią fotografie z marszu głodowego kobiet. W tej części ekspozycji interesujące są także fotografie kolejek przed sklepami w Pabianicach oraz materiały prasowe na temat trudnej sytuacji w mieście - dodaje.
Osobne miejsce organizatorzy wystawy poświęcili działalności opozycyjnej pracowników muzeum. Wyeksponowali materiały dotyczące kustosza Jana Keplera, delegata na I Zjazd Krajowy NSZZ "Solidarność" w Gdańsku Oliwie, jak również rysunki plastyka Norberta Hansa, ukazujące m.in. dramat stanu wojennego, oraz fotografie z wystawy muzealnej "Rok po sierpniu", która została zdjęta przez władze 13 grudnia 1981 roku.
W drugiej sali znajdują się fotografie i dokumenty ukazujące stan wojenny w mieście i podziemną działalność związku w latach 1982-1989. Zgromadzono tutaj m.in. wyposażenie ZOMO, a także mundury MO i ORMO. Prezentowany jest także materiał filmowy przedstawiający wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego z 13 grudnia 1981 roku. W tej części ekspozycji można obejrzeć także zachowany sztandar NSZZ "Solidarność" ZPB "Pamotex" poświęcony i ukrywany przez ks. Ryszarda Olszewskiego.
- Szczególnie ciekawe są pamiątki pabianiczan internowanych w grudniu 1981 roku - wskazuje Adamek. - Wśród eksponatów znalazły się decyzje o internowaniu, listy przesyłane pocztą podziemną do rodziny, fotografie oraz modlitewniki z obozów w Łowiczu, Kwidzyniu i Sieradzu - dodaje.
W dalszej części można obejrzeć podziemne gazetki i ulotki, a także dokumenty z archiwum SB, dotyczące podziemnej działalności członków "Solidarności", którzy zorganizowali nielegalną demonstrację pod Urzędem Miasta Pabianic, za co zostali aresztowani. Ekspozycję uzupełniają fotografie ukazujące udział pabianickiej "Solidarności" w pogrzebie ks. Jerzego Popiełuszki, w pielgrzymkach na Jasną Górę oraz w spotkaniu z ks. Henrykiem Jankowskim w Pabianicach.
Podczas trwania ekspozycji przeprowadzane są lekcje muzealne na temat NSZZ "Solidarność" w Pabianicach w latach 1980-1989, przeznaczone dla młodzieży gimnazjów, szkół średnich oraz studentów.
EI
"Nasz Dziennik" 2005-12-21
Autor: ab