Z biurem podróży czy na własną rękę? Zobacz, jak Polacy planują swe wakacje!
Treść
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi tradycyjny już dylemat: wykupić wyjazd u znanego organizatora czy też zaplanować go na własną rękę? Jaką decyzję w tym zakresie zazwyczaj podejmują polscy turyści?
Wyjazd zorganizowany: bezpieczeństwo i wygoda
Z wyjazdów zorganizowanych korzystają najchętniej ci turyści, którzy chcą poznawać obce kraje oraz ci, którym szkoda czasu na samodzielne planowanie dalekich wojaży. Takie wakacje to wygoda i bezpieczeństwo, choć wielu turystów narzeka na brak niezależności. Warto jednak pamiętać o tym, że oferty organizatorów są na tyle zróżnicowane, że każdy powinien znaleźć dla siebie coś ciekawego. Takie biura podróży, jak Rainbow Tours, mogą swym klientom zaoferować wiele różnorodnych atrakcji w postaci dodatkowych wycieczek fakultatywnych lub też w postaci wyjazdów, które mają połączyć wycieczki objazdowe z tradycyjnymi wyjazdami wypoczynkowymi. Dzięki temu każdy może dopasować program wakacyjnego wyjazdu do swych zainteresowań, czerpiąc z niego jeszcze więcej radości. By móc korzystać nie tylko z wygody, jaką dają wyjazdy zorganizowane, ale i z bezpieczeństwa, należy pamiętać o jednej ważnej sprawie. Jest nią wybór biura podróży, od którego rzetelności i uczciwości zależy jakość świadczonych usług turystycznych. Polacy na szczęście coraz odpowiedzialniej podchodzą do wyboru organizatora turystyki. Większość wprawdzie ogranicza się do sprawdzenia opinii na jego temat w internecie, rośnie jednak liczba tych turystów, którzy żądają od biura okazania wpisu do rejestru organizatorów turystyki lub też wybierają się do Urzędu Marszałkowskiego w celu sprawdzenia sytuacji prawnej danego biura. To podstawa bezpieczeństwa oraz gwarancja, że „nagły” upadek biura nie popsuje naszych wakacyjnych planów.
Blaski i cienie wyjazdów indywidualnych
Polacy lubią niezależność, stąd też nie brak turystów samodzielnie planujących swe wakacje. Indywidualne podróże dotyczą jednak głównie terenu Polski. Dlaczego? Bo zaplanowanie wakacji poza granicami kraju sprawia nam jeszcze sporo problemów. Są wprawdzie śmiałkowie, którym nie brak i doświadczenia turystycznego, i odwagi. Dla nich niezależność oraz chęć odkrywania świata są ważniejsze, niż wygoda lub bezpieczeństwo. Większość polskich turystów indywidualizm ogranicza jednak do podróży krajowych, organizację dalszych wojaży pozostawiając pracownikom biura podróży. Wynika to z kilku kwestii. Brak znajomości kraju, który ma być celem podróży, konieczność korzystania z kilku środków transportu oraz różnice językowe – oto główne przeszkody, które utrudniają nam planowanie bezpiecznych i komfortowych wakacji poza granicami kraju. Pamiętajmy, że zagraniczny wyjazd musi być zaplanowany w każdym szczególne, w przeciwnym wypadku musimy się liczyć ze sporymi problemami lub (w najlepszym układzie) z niezbyt udanymi wakacjami.
Polacy a biura podróży
Samodzielna podróż poza granice Polski, choć może stać się wspaniałą przygodą, jest rozwiązaniem wybieranym przez niezbyt liczną grupę obieżyświatów. Przeciętny polski turysta, który planuje wakacje w odległym kurorcie, chce ograniczyć formalności związane z takim wyjazdem do minimum. Chce jednocześnie cieszyć się wygodą i bezpieczeństwem. Zorganizowany wyjazd staje się dla niego atrakcyjnym rozwiązaniem, chociażby tylko ze względu na pilota czy rezydenta, mającego czuwać nad turystami w czasie trwania imprezy. Dzięki kampaniom informującym o prawach klientów biur podróży oraz o zasadach wyboru sprawdzonego organizatora, zwiększyło się też zaufanie Polaków do biur podróży. W efekcie aż 60 proc. polskich turystów korzysta z usług organizatorów turystyki, przy czym największe zainteresowanie towarzyszy wyjazdom planowanym na lipiec oraz sierpień. Uwaga klientów skupia się na zagranicznych wczasach oraz na objazdowych wycieczkach, których samodzielne zaplanowanie wymaga dobrego rozpoznania terenu, znajomości języka i sporych talentów organizacyjnych.
Biura podróży zyskują uznanie w oczach turystów, a z każdym sezonem zainteresowanie zorganizowanymi wyjazdami staje się większe. Wynika to z coraz elastyczniejszej oferty organizatorów oraz przepisów prawnych, które wprowadza się z myślą o bezpieczeństwie turystów.
Autor: Kamil Kucharski