Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Z archiwum X Departamentu

Treść

W warszawskim Muzeum Niepodległości od 1 marca br. będzie można oglądać wystawę "Z archiwum X Departamentu", przygotowaną przez biuro edukacji publicznej stołecznego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Ekspozycja zaprezentuje historię powstania i funkcjonowanie szczególnej jednostki stalinowskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, jakim był X Departament. Powstał on pod koniec 1948 r. i miał za zadanie zwalczanie wrogich elementów (tzw. odchylenia prawicowo-nacjonalistycznego) w ramach partii komunistycznej. Jego funkcjonariusze: Różański, Fejgin, Światło, Piasecki, Michalak, Dusza i inni zyskali ponurą sławę z powodu okrucieństw popełnianych w X Pawilonie więzienia na Rakowieckiej w Warszawie oraz w tajnym więzieniu w podstołecznym Miedzeszynie.
Wystawa prezentuje nie tylko zbrodnie oprawców MBP i ich ofiary, ale również poprzedzające je i wywodzące się z tej samej ideologii pokazowe procesy w Rosji Sowieckiej i innych krajach demokracji ludowej. Przedstawione są również niektóre aspekty działalności formacji komunistycznej w Polsce, agenturalne związki z wywiadem sowieckim, okrucieństwa popełniane przez GL-AL i kwestia walki z niepodległościowym podziemiem.
Uroczystemu otwarciu wystawy będą towarzyszyły wykłady na temat działalności X Departamentu oraz pokaz filmu dokumentalnego poświęconego pokazowym procesom z lat 50.
Zenon Baranowski

"Nasz Dziennik" 2006-02-23

Autor: ab