XXV Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja: "Gdzie chrzest, tam nadzieja"
Treść
Już po raz XXV Rodzina Radia Maryja z kraju i z zagranicy pielgrzymowała na Jasną Górę. W tym roku modlitewne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. W tym roku mija 1050 lat od Chrztu Polski. Pielgrzymka radiowej rodziny odbyła się także na trzy tygodnie przed przyjazdem Ojca Świętego do Polski.
Papież Franciszek, który spotkał się w niedzielę z wiernymi w Watykanie na modlitwie Anioł Pańki pozdrowił zgromadzonych pielgrzymów na Jasnej Górze.
– Szczególne pozdrowienie kieruję do pielgrzymów z Porto Rico i do Polaków, którzy zakończyli swoją sztafetę z Krakowa do Rzymu. Jesteście dzielni. Tym pozdrowieniem obejmuję uczestników wielkiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium w Częstochowie, która odbywa się już po raz dwudziesty piąty. Słyszałem o nich od moich rodaków, że to są ci, którzy nie siedzą cicho – podkreślił Ojciec Święty.
Centralnym punktem dwudniowego pielgrzymowania Radiowej Rodziny, była Msza św. sprawowana na wałach Jasnej Góry. W Eucharystii wzięła udział premier RP Beata Szydło i ministrowie jej rządu, m.in. szef MON Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister środowiska Jan Szyszko i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Do pielgrzymów zgromadzonych u stóp Jasnogórskiej Pani list skierował prezydent RP Andrzej Duda. Odczytała go Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta.
„W sanktuarium Matki Bożej spotyka się dzisiaj wyjątkowa wspólnota modlitwy i czynu, wspólnota ludzi wiary i gorących patriotów, Polaków aktywnie włączających się w dzieło, które 1050 lat temu zapoczątkował Mieszko I, rozwijania i umacniania polskiej tożsamości narodowej, naszej duchowej i materialnej siły oraz ładu państwowego zakorzenionego w spuściźnie chrześcijańskiej Europy. (…) Pragnę przekazać podziękowanie Ojcu Dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi, założycielowi Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz wielu innych dzieł. Inicjatyw tworzących przestrzeń, w której wielu Polaków w kraju i na obczyźnie mogło nawzajem się odnaleźć, wspierać, jednoczyć, wymieniać opinie.” – zwrócił uwagę w liście prezydent Andrzej Duda.
Na początku Mszy św. głos zabrała także szefowa polskiego rządu Beata Szydło. Premier podkreśliła, że rodzina, która jest siłą Polski jest dla jej rządu priorytetem.
– Chcemy, by polskie rodziny żyły godnie, by były szanowane i by były bezpieczne. Zrobimy wszystko, żeby tak było. (…) To jest bogactwo Polski – polskie rodziny. Szanowni państwo, czcigodni pielgrzymi. Chcę wam właśnie za to dzisiaj podziękować: że mimo, iż przez wiele lat ciągle byliście krytykowani, ciągle próbowano dyskredytować myślenie o polskich rodzinach, wy wytrwaliście, trwacie i trwać będziecie, bo wy jesteście ludźmi dla których „Bóg”, „honor”, „ojczyzna” to wartości, których nikt wam nie odbierze – zaznaczyła szefowa rządu.
Ks. abp Stanisław Gądecki w homilii nawiązał do Chrztu Polski. Duchowny zwrócił uwagę, że miał on wymiar, społeczny, kulturowy, narodowy oraz państwowy.
– Chrzest bowiem oświecił całe nasze życie społeczne. Ukazał ostateczny cel wszystkiego w Bogu, który nas kocha. Trudno objąć jednym spojrzeniem wszystkie dobrodziejstwa, jakie przyniósł Polakom chrzest święty. Błogosławiony papież Paweł VI z okazji 1000-lecia Chrztu Polski powiedział tak: „Wiara chrześcijańska, język i alfabet łaciński, sumienie obywatelskie świata zachodniego – wspólnie dały początek całości nowej kultury narodu polskiego, która nieprzerwanie miała dawać później poprzez swoje instytucje polityczne, religijne, edukacyjne i artystyczne świadectwo swojej niewzruszonej żywotności moralnej” (…) – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że nasza przyszłość zależy od tego czy jesteśmy w stanie przyswoić sobie wartości, które zostały nam przekazane przez naszych poprzedników w wierze.
– Każdy z osobna przez codzienne pójście za Chrystusem musi sobie przyswoić skarby wiary, skarby prawdy i łaski, które są proponowane przez dziedzictwo przeszłości – powiedział metropolita poznański.
W tym kontekście ks. abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że dziś nauczanie Kościoła jest ciągle słabo znane, relatywizowane bądź pomijane w codziennych wyborach.
– Papież Franciszek przewidział ten stan rzeczy. Przestrzega nas przed tego rodzaju zagubieniem duchowym, przed przyzwyczajeniem do wygody i chciwym sercem: „Wielkim niebezpieczeństwem współczesnego świata, z jego wieloraką i przygniatającą ofertą konsumpcji jest smutek rodzący się w przyzwyczajonym do wygody i chciwym sercu (…) – dodał ks. abp Stanisław Gądecki.
Część swojej homilii duchowny poświęcił problemowi uchodźców. Wzywał wiernych, aby trwali w modlitwie i świadczyli pomoc potrzebującym.
Jak co roku Rodzina Radia Maryja wysłała telegram do Ojca Świętego Franciszka. Przypomniano w nim uroczystość konsekracji świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Telegram odczytał prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki.
„Ukochany Ojcze Święty! We wdzięcznej pamięci zachowujemy niedawną konsekrację w Toruniu świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz decyzję Waszej Świątobliwości o skierowaniu na tę uroczystość swojego legata. Jego Eminencja ks. kard. Zenon Grocholewski zgodnie z życzeniem wyrażonym przez Ojca Świętego w specjalnym liście okazał miłość Waszej Świątobliwości do naszej wspólnoty oraz zachęcał do coraz gorliwszej pracy dla Chrystusa i Jego Kościoła. Radość z tego wydarzenia przynieśliśmy do Pani Jasnogórskiej.” – akcentował prof. Janusz Kawecki.
List do uczestników XXV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja skierował także o. Michael Brehl CSsR, przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów. Odczytał go o. Jan Król CSsR.
– Radując się z Bożego Miłosierdzia, okazanego Wam przez chrzest, radując się darem wiary i wezwaniem do bycia członkami Rodziny Radia Maryja, przyjmijcie również wezwanie Jezusa, aby stawać się bliźnimi wobec wszystkich, zwłaszcza tych poranionych i ubogich, obcych i potrzebujących. Obyście patrzyli ze współczuciem i działali z miłosierdziem. Taka jest nasza nadzieja, która wypływa z sakramentu chrztu i prowadzi do pełni życia – zaznaczał o. Michael Brehl CSsR.
Z kolei o. dr Janusz Sok CSsR, przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów wyraził radość ze słów, które do pielgrzymów skierował Ojciec Święty Franciszek.
– Po tym słowie ukochanego Ojca Świętego Franciszka – jakże jesteśmy mile zaskoczeni, jakie ma ono dla nas wielkie znaczenie. Ojcze Święty Franciszku, dziękujemy Ci za to słowo i zauważenie nas tutaj. Ja nie wiem, czy to słowo było skierowane do nas. (…) Któż by pomyślał, że to o nas. Ale rozumiemy, że mamy być zaangażowani jeszcze bardziej w sprawy Kościoła i w sprawy ojczyzny i za tę zachętę – tak to pojmujemy – dziękujemy – mówił o. dr Janusz Sok.
Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CssR podziękował wszystkim za przybycie na pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku do stóp Jasnogórskiej Pani nie przybył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Dyrektor rozgłośni tłumaczył, że były premier nie przyjechał na Jasną Górę ponieważ tego dnia – jak co miesiąc – uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. O. dr Tadeusz Rydzyk mówił o zasługach prezesa PiS dla Ojczyzny.
– Bez Pana i tej ofiary nie byłoby tego, co jest teraz w Polsce. Niech to się rozwija. Kochani, myślę, że trzeba było to powiedzieć, po prostu dla sprawiedliwości. Jeszcze raz bardzo dziękujemy – powiedział Dyrektor Radia Maryja.
Wspólne pielgrzymowanie zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę co roku poprzedza spotkanie słuchaczy w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co jest ważne dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.
Transmisję XXV pielgrzymki przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam.
RIRM
Źródło: radiomaryja, 11 lipca 2016r.
Autor: mj
Tagi: XXV Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja Gdzie chrzest tam nadzieja