Przejdź do treści
Przejdź do stopki

XIX Łódzkie Spotkania Baletowe

Treść

Premiera baletu "Kopciuszek" w choreografii Giorgio Madia do muzyki Gioacchino Rossiniego zainauguruje jutro kolejny łódzki festiwal tańca, który potrwa do 3 czerwca bieżącego roku. Przedstawienie zostanie zrealizowane przez zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi prowadzony przez Edytę Własowską.

Od 1968 roku, co dwa lata, scena Teatru Wielkiego w Łodzi staje się na kilka tygodni europejskim centrum baletu współczesnego i tańca klasycznego. Od samego początku festiwal jest prowadzoną z rozmachem organizacyjnym areną konfrontacji wszystkich znanych w świecie zespołów baletowych, które w Łodzi prezentowały swoje najbardziej wartościowe spektakle. Festiwalowa publiczność podziwiała najsłynniejsze zespoły baletowe: Balet XX wieku Maurice'a Béjarta, Ballet National de Cuba, Ballet Rambert i Sadlers Wells Royal Ballet z Wielkiej Brytanii, Cullberg Ballet ze Szwecji, Het Nationale Ballet z Holandii, Baletto di Toscana z Włoch, ISO Dance Theatre z USA, St. Petersburski Teatr Baletu Borisa Ejmana z Rosji. Systematycznie pojawia się na festiwalu Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, oraz balet Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.
Swoją obecność tutaj zaznaczyli niemal wszyscy znani i cenieni w świecie choreografowie z: Maurice'em Béjartem, Rolendem Petitem, Alicją Alonso, Grayem Vederomen, Ewą Wycichowską, Pavelem Smokiem, Georgem Balanchinem i Hansem van Manenem na czele.
W programie tegorocznych Spotkań Baletowych mamy występy zespołu Cullberg Ballet (15-17 maja), który zaprezentuje dwa wieczory baletowe składające się z: "Aluminium" w choreografii Matsa Eka, "Blanko i "Walking Mad" w układzie Johana Inger. Również dwa wieczory (19 i 20 maja) występować będzie Complexions Contemporary Ballet z USA. Wydarzeniem będzie wizyta znanego zespołu Ballet National de Marseille, który w ramach jednego wieczoru zaprezentuje opracowania choreograficzne do muzyki Chopina, Strawińskiego i Ravela. Pełnospektaklowy balet "Poskromienie złośnicy" z muzyką Goldmarka i w choreografii László Seregi wystawi (2 i 3 czerwca) The Hungarian National Ballet z Opery w Budapeszczie. Rzecznikiem baletu i tańca klasycznego będzie z pewnością Korea National Ballet Company, który pokaże (22 i 23 maja) "Jezioro łabędzie" w choreografii Jurija Grigorowicza.
Oczywiście nie może w tej prestiżowej imprezie zabraknąć polskich zespołów. Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie pojawi się 25 maja ze swoim najnowszym spektaklem "Oniegin" do muzyki Czajkowskiego w opracowaniu choreograficznym Johna Cranki. Opera Bałtycka w Gdańsku zaprezentuje 26 maja "Edith", balet poświęcony życiu i twórczości Edith Piaf. Z kolei Teatr Wielki w Poznaniu na 27 maja przywiezie balet "Próba" w układzie Antala Fodora do muzyki Jana Sebastiana Bacha i Gabora Pressera, którego prapremiera miała miejsce w 1984 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2007-05-11

Autor: wa