Przejdź do treści
Przejdź do stopki

XIII Festiwal Operowy

Treść

29 kwietnia rusza kolejna edycja Bydgoskiego Festiwalu Operowego, największa tego typu impreza w Polsce. Jak zwykle na scenie Opery Nova wystąpią znane zespoły zagraniczne i krajowe. Wydarzeniem będzie z pewnością, zaplanowane na inaugurację festiwalu, przedstawienie "Nieszporów sycylijskich" G. Verdiego przywiezione z Pragi oraz premiera "Czarodziejskiego fletu" przygotowana przez zespół gospodarzy.
Czescy artyści ze Statni Opera Praha zaprezentują festiwalowej publiczności swoją najnowszą realizację (premiera 26 marca) "Nieszporów sycylijskich", rzadko wystawianej, a u nas zupełnie nieznanej, opery Verdiego napisanej w 1855 roku dla Opery Paryskiej. Po Paryżu wystawiono "Nieszpory" w kilkunastu innych teatrach Europy, często ze względu na cenzurę pod innym tytułem, najczęściej jako "Giovanna de Braganza", "Giovanna di Sicilia" i "Batilde di Turenna". Premiera polska odbyła się na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie, 23 grudnia 1872 r., pod tytułem "Giovanna de Guzman". Dyrygował Castanieri. Drugim polskim teatrem, który wystawił "Nieszpory sycylijskie", już pod właściwym tytułem, była Opera Poznańska. Premiera odbyła się 16 marca 1935 r., dyrygował Stefan Barański, reżyserowała Maria Janowska. Od tego czasu dyrektorzy polskich teatrów operowych zupełnie zapomnieli o tym wartościowym dziele.
Przygotowaną przez zespoły gospodarzy premierę "Czarodziejskiego fletu", jednej z najpopularniejszych oper W.A. Mozarta, zaplanowano na 2 maja. Okazją do jej przygotowania jest obchodzony właśnie Rok Mozarta, ogłoszony z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora. Premiera inscenizacji odbyła się już 5 kwietnia w holenderskim Einhofen. Zrealizowali ją: Mathias Remus - reżyseria, Stephen Dietrich - scenografia, dyryguje Drik Vermeulen.
Oczywiście, jak co roku, festiwal da okazję dokonania przeglądu najbardziej interesujących i najgłośniejszych inscenizacji oper zrealizowanych od poprzedniej edycji. Opera Narodowa 4 maja zaprezentuje w Bydgoszczy interesujący czteroczęściowy "Wieczór baletowy" opracowany przez znanego choreografa JizŠiego Kyliána, na który złożą się: "Svadebka" do muzyki Igora Strawińskiego, "No More Play" z muzyką Antona Weberna oraz "Petite mort" i "Sechs tänze" do muzyki W.A. Mozarta. Premiera tych baletów odbędzie się w Warszawie 29 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Tańca.
Poznański Teatr Wielki zaprezentuje 6 maja "Cosi fan tutte" Mozarta w kontrowersyjnej reżyserii Grzegorza Jarzyny. Ta dwuaktowa opera do libretta Lorenza da Ponte jest urokliwą opowieścią o dwóch parach narzeczonych sprawdzających wierność swoich ukochanych. Młodzi oficerowie Gugliemo i Ferrando wystawiają na próbę wierność swoich narzeczonych Despiny i Fiordiligi, wynika z tego cała masa zabawnych perypetii "ubranych" przez Mozarta w lekką, pełną blasku i elegancji muzykę, gwarantującą znakomitą zabawę. To najczystszej wody opera buffa spowita delikatnym obłoczkiem melancholii z odrobiną ironii, w której arie, duety, pełne finezyjnej dynamiki ansamble i recytatywy pojawiają się w przeróżnych splotach i konfiguracjach.
Teatr Wielki w Łodzi zaproszono na 9 maja z pierwszą na naszych scenach inscenizacją "Kandyda" Leonarda Bernsteina, w interesującej reżyserii Tomasza Koniny. Na 11 maja zapowiedziano występ Opery Wrocławskiej, która przywiezie do Bydgoszczy najnowszą inscenizację "Halki" Moniuszki, zrealizowaną we wrześniu ubiegłego roku przez Laco Adamika. Przestawienie zyskało tyluż zwolenników, co przeciwników i wywołało szeroką dyskusję na temat sposobu prezentowania polskich oper narodowych.
Na finał festiwalu zapowiedziano kolejną wizytę Teatru Baletu Borisa Ejfmana, którego występy wypełnią dwa wieczory: 13 i 14 maja. Najpierw zobaczymy spektakl, na który złożą się: "Requiem" i "Musagéte", drugi wieczór wypełni przedstawienie "Braci Karamazow".
Festiwalowi towarzyszy m.in. wystawa poświęcona Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi oraz przegląd oper na DVD.
Adam Czopek

"Nasz Dziennik" 2006-04-24

Autor: ab