XII-wieczny tekst Guigona II kartuza o sposobie modlitwy - E-BOOK do pobrania za darmo...
Treść
Kontynuujemy naszą praktykę udostępniania Wam w formie E-BOOKÓW szczególnie cennych tekstów duchowości chrześcijańskiej. Dziś sięgamy do przebogatej, a w Polsce wciąż nieznanej tradycji kartuskiej. Kartuzi to zakon pustelniczy, założony przez św. Brunona z Kolonii w roku 1084, po dziś dzień gromadzący w swoich klasztorach („kartuzjach”) mnichów i mniszki, wszystkich, którzy pragną oddać się kontemplacji Boga. Kartuzi słyną z surowości i wartościowego konserwatyzmu: ich wewnętrzne prawa i obyczaje przez blisko tysiąc lat uległy jedynie drobnym zmianom. Statuty, które kartuzi przyjęli na początku istnienia swego zakonu, zawsze dobrze się sprawdzały – zarówno na płaszczyźnie prawnej, organizacyjnej, jak i religijnej.
Jednym z kluczowych tekstów tej tradycji jest „List do brata Gerwazego o życiu kontemplacyjnym” spisany przez Guigona II, dziewiątego przeora Wielkiej Kartuzji (w której już 8 grudnia śluby wieczyste złoży do niedawna tyniecki mnich, o. Szczepan Sztuka). Dzieło to, poprzez swój pierwotny tytuł („Drabina mnichów”, Scala claustralium) zakorzenione jest w bogatej historii życia ascetycznego, ukształtowanej przez „Drabinę do raju” św. Jana Klimaka. Wywarło ono wielki wpływ na życie duchowe zakonników współczesnych Guigonowi oraz ich kolejnych pokoleń.
„List” to początek praktyki lectio divina, „Bożego czytania”, czyli kontemplacyjnej lektury Pisma Świętego.
„List” Guigona nie jest wielki, dlatego zachęcamy każdego do jego przeczytania. Nie sądźcie, że to tekst wyłącznie dla kontemplatyków gdzieś za siedmioma górami i siedmioma lasami; nie – lectio divina to ćwiczenie, które Katechizm Kościoła Katolickiego zaleca wszystkim wierzącym. Jego schemat jest prosty: to wpierw lectio (czytanie), meditatio (rozważanie), oratio (modlitwa) i contemplatio (kontemplacja). Guigon opisuje te etapy z niezwykłą wnikliwością, w swych wyjaśnieniach mocno opierając się o naukę Pisma Świętego, które z taką miłością zgłębiał.
„List” pomoże Wam wejść na ścieżkę kontemplacji, która stoi otworem przed każdym chrześcijaninem. Brama do niej jest ciasna, gdyż lektura Pisma z początku może sprawiać trudności – i w jakimś stopniu zawsze będą one powracać. Jest to jednak droga, która w pewny sposób prowadzi do jedności z Bogiem.
Plik z „Listem” możecie pobrać bardzo łatwo, mianowicie za pomocą aplikacji Pay with a Tweet, tak jak w przypadku poprzednich tekstów – po podzieleniu się informacją o akcji otrzymacie plik (*.pdf, *.epub, *.mobi). Liczymy, że lektura tego tekstu zachęci Was do zagłębienia się w duchowość Zakonu Kartuzów. W ofercie naszego wydawnictwa znajdziecie książki, które poprowadzą Was dalej: niegdyś recenzowane na tym portalu konferencje kartuskie „Rana miłości” oraz pozycje poświęcone lectio divina – „Boże czytanie” o. Augustyna Jankowskiego (w środku również znajdziecie „List” Guigona) i „Przemodlić słowo” Enzo Bianchiego.
„Błogosławiony człowiek, którego duch pragnie stale utrzymywać się na tych czterech stopniach” – pisze Guigo, mając na myśli etapy lectio divina. – „Ów człowiek sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę, w której ukryty jest tak pożądany skarb, i może zatrzymać się oraz zobaczyć, jak słodki jest Pan”. Odkrycia tego skarbu wraz z braćmi kartuzami życzymy Wam z całego serca.
Źródło: ps-po.pl, 13 listopada 2015
Autor: mj