Wzmożona kontrola budynków
Treść
Budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 tys. m kw., a także wszystkie obiekty o powierzchni dachu większej niż 1 tys. m kw. będą odtąd kontrolowane dwa razy w roku. Na wzrost bezpieczeństwa budynków - np. tych, w których odbywają się imprezy masowe - mają wpłynąć znowelizowane wczoraj - niemal jednogłośnie - przepisy o prawie budowlanym. Sejm zajął się tą sprawą m.in. pod wpływem zeszłorocznej tragedii w Katowicach.
Celem nowelizacji prawa budowlanego było powołanie niezależnej struktury nadzoru budowlanego - policji budowlanej. Wyniki kontroli NIK w 2005 r. pokazały bowiem, że kontrolne organy terenowe są podatne na uleganie wpływom m.in. samorządów, ponieważ są niedofinansowane - wyjaśniała Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa, wiceminister budownictwa. Jak poinformowała, obecnie w organach powiatowych inspektoratu budowlanego jest zatrudnionych około 4 osób, z czego 1-2 zajmują się zadaniami z zakresu administracji. Prawo budowlane wymaga, aby osoby wykonujące funkcje inspekcyjno-kontrolne posiadały 9 specjalności zawodowych. - W obecnej sytuacji jest to niemożliwe - stwierdziła.
Jednak w trakcie prac sejmowej Komisji Infrastruktury nad projektem nowelizacji ustawy Prawo budowlane posłowie odrzucili rządowe propozycje reorganizacji nadzoru budowlanego. Rząd proponował m.in. powołanie 100 okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego w miejsce obecnych inspektoratów powiatowych. W głosowaniu posłowie zdecydowali również, że policja budowlana nie powstanie.
Nowelizacja wprowadziła dodatkowe obowiązki w zakresie kontrolowania budynków. Budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 tys. m kw., a także wszystkie obiekty o powierzchni dachu większej niż 1 tys. m kw. będą kontrolowane w ciągu roku dwukrotnie. Kontrola ma być prowadzona przed i po okresie zimowym. Za niedopełnienie tych obowiązków grozić będzie co najmniej tysiąc złotych grzywny lub kara pozbawienia wolności.
Janiszewska-Kuropatwa przypomniała, że podstawą nowelizacji ustawy była zeszłoroczna tragedia katowicka. Według znowelizowanych przepisów, obecnie, jeśli inspektor budowlany po przeprowadzonej kontroli uzna, że budynek zagraża bezpieczeństwu przebywających w nim i wokół niego ludzi, będzie mógł dokonać jego zamknięcia do czasu usunięcia nieprawidłowości. Na początku 2006 r. w katastrofie budowlanej hali w Katowicach zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Tragedia została spowodowana zawaleniem się dachu budynku pod ciężarem śniegu. Na przestrzeni ostatnich lat wzrasta ilość katastrof budowlanych. W 2004 r. było ich 140, w 2005 - 190, a w 2006 - 380, z czego ponad 70 związanych było z opadami śniegu.
Konfederacja Pracodawców Polskich pozytywnie oceniła wprowadzone zmiany w zakresie poprawy bezpieczeństwa zawarte w omawianej ustawie. Podkreśla również konieczność dbałości o obiekty przez samych właścicieli.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-03-30
Autor: wa