Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wzmocnienie więzi z Polonią

Treść

Program współpracy z Polonią i Polakami za granicą przyjęła wczoraj Rada Ministrów. W dokumencie zwrócono uwagę, że ochrona praw Polonii i Polaków przebywających za granicą jest jednym z najistotniejszych zadań rządu. Program zakłada kontynuację działań służących wzmacnianiu środowisk polskich, podnoszenie ich prestiżu oraz zachowanie polskiego dziedzictwa za granicą.

W przyjętym dokumencie rząd okr
eślił główne cele polityki polonijnej. Oprócz ochrony praw Polonii dotyczą one także edukacji, kultury, mediów polonijnych, organizacji diaspory oraz pomocy Polakom na Wschodzie.
W przypadku działań oświatowych program zakłada zapewnienie dostępu do nauki języka polskiego i historii kraju, rozszerzenie możliwości nauczania w polskim systemie edukacji, np. poprzez sieć szkół i punktów konsultacyjnych przy ambasadach oraz rozwijanie polityki stypendialnej. Ponadto przewidziano działania na rzecz wprowadzania do systemów edukacyjnych państw zamieszkanych przez Polonię i Polaków, możliwości nauczania języka polskiego jako ojczystego. Stworzona zostanie również strategia rozwoju sportu i polonijnych klubów sportowych. Do intensyfikacji relacji Polonii z krajem w dużym stopniu mają przyczynić się media polonijne. Chodzi nie tylko o zapewnienie możliwie najszerszego dostępu do Telewizji Polonia i Polskiego Radia dla Zagranicy - co zakłada program - ale również o pomoc w powstawaniu mediów elektronicznych oraz publikacji prasowych w krajach, gdzie mieszkają Polacy. Skutecznej ochronie praw osób polskiego pochodzenia oraz opiece nad nową emigracją służyć ma monitoring sytuacji mniejszości polskich. Rząd będzie podejmować również działania ułatwiające Polakom i osobom polskiego pochodzenia powrót do kraju. Obecnie poza granicami kraju przebywa ok. 15-16 mln osób narodowości polskiej lub polskiego pochodzenia nieposiadających polskiego obywatelstwa.
Ponadto Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2012. Program zaakceptowany został przez Komisję Europejską 2 października 2007 r., jest jednym z instrumentów realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (Narodowej Strategii Spójności) na lata 2007-2013. Łączna wielkość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację POIG w latach 2007-2013 wyniesie około 9,7 mld euro, z czego ze środków Unii Europejskiej - ok. 8,3 mld euro.
JMK
"Nasz Dziennik" 2007-10-31

Autor: wa