Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wzmocnić polską naukę

Treść

Sprawniejsze tworzenie silnego zaplecza badawczo-rozwojowego dla polskiej gospodarki ma umożliwić przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych (JBR) przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Projekt jeszcze w tym tygodniu trafi do Sejmu.
Inicjatywę rządu pozytywnie ocenia przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ "Solidarność" Stanisław Głowacki. Uważa on, że dzięki tej nowelizacji jednostkom łatwiej będzie pozyskiwać m.in. granty z UE na prowadzenie badań, co znacznie usprawni ich działalność, a w konsekwencji jednostki badawczo-rozwojowe mogą rzeczywiście zbudować silne zaplecze badawcze dla naszej gospodarki. Podkreślił także, że projekt jest zgodny z wymaganiami UE oraz tendencjami w kierunkach reorganizacji m.in. europejskiego przemysłu zbrojeniowego i - jego zdaniem - dobrze, że rząd wreszcie zajął się tą sprawą.
Rządowy projekt zakłada przyspieszenie konsolidacji, reorganizacji oraz zmian własnościowych w jednostkach badawczo-rozwojowych, a także wzmocnienie wpływu ministra sprawującego nad nimi nadzór.
Zgodnie z nowelizacją możliwe będzie ogłoszenie upadłości jednostki badawczo-rozwojowej, co jednak nie będzie dotyczyć tych jednostek, które nie prowadzą działalności gospodarczej i funkcjonują w ochronie zdrowia, np. Centrum Onkologii czy Centrum Zdrowia Dziecka.
Przepisy przewidują, że JBR będzie można łączyć, dzielić, reorganizować lub likwidować, jeśli minister sprawujący nad nimi nadzór uzna to za uzasadnione merytorycznie, organizacyjnie lub finansowo.
Projekt zakłada też, że JBR będą mogły prowadzić dowolną działalność gospodarczą, a nie jak dotychczas - związaną jedynie z profilem ich działania. Wprowadza też możliwość powoływania przez ministra nadzorującego daną JBR członków jej rady naukowej spośród osób zatrudnionych poza jednostką.
Obecnie w Polsce działa 180 jednostek badawczo-rozwojowych. Nadzór nad nimi sprawuje resort gospodarki. W 30-40 proc. finansowane są z budżetu państwa, pozostałe przychody uzyskują z innych źródeł.
W ogłoszonym w październiku raporcie Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła działalność większości poddanych kontroli jednostek. Według Izby, aktywność w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych przez JBR jest zbyt niska. W odpowiedzi na raport pokontrolny NIK Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że od marca prowadzi reorganizację podległych mu jednostek badawczo-rozwojowych.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2006-12-13

Autor: wa

Tagi: polska nauka