Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wywieśmy flagę!

Treść

- Barwa biało-czerwona to nie tylko urzędowa flaga, ale to jest w naszym przekonaniu coś znacznie więcej. To jest tak naprawdę wyraz wiary w to, że potrafimy robić coś wspólnie, potrafimy korzystać z dorobku, tradycji, doświadczeń wspólnoty - powiedział Władysław Stasiak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego na spotkaniu poświęconym obchodom 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. BBN rozpoczęło kampanię informacyjną, która ma zachęcić Polaków do wywieszania polskiej flagi podczas świąt narodowych.

Od trzech lat na mocy decyzji Sejmu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu powinniśmy uświadamiać sobie znaczenie symboli narodowych oraz przybliżać ich historię. Zdaniem ministra Władysława Stasiaka, to jest dzień rozmowy o tym, co te symbole wyrażają. - Symbole narodowe to jest wyraz tego, co udało nam się zrobić wspólnie, co identyfikuje i wyraża wspólnotę. Nie sposób mówić poważnie o bezpieczeństwie narodowym bez budowy wspólnoty, bez budowy społeczeństwa obywatelskiego i bez budowy obywatelskiego ducha - stwierdził Stasiak.
O znaczeniu flagi w trudnym okresie II wojny światowej mówił Czesław Cywiński (pierwszy z lewej), prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - W czasie Powstania Warszawskiego jak tylko zdobyliśmy budynek PAST-y, po 21 dniach walki, kiedy jeszcze była strzelanina, kiedy gmach płonął, pierwszą czynnością, jaką zrobiliśmy, było powieszenie flagi - mówił Cywiński. - Niemcy zdawali sobie sprawę z wagi takiego czynu, ponieważ z ogromnym zapałem snajperzy strzelali do tej flagi, a nie do ludzi, co oznacza, że oni czuli, że to jest ogromny symbol walki. Flaga była dla nas świętością - dodał.
W Dniu Flagi o 9.30 na dziedzińcu Belwederu rozpocznie się inauguracja tego święta uroczystym podniesieniem flagi narodowej. Tam też odbędzie się sesja naukowa "Rola symboli narodowych we współczesnej Polsce". Natomiast w Muzeum Powstania Warszawskiego w parku Wolności na najmłodszych czeka bardzo odpowiedzialne zadanie. W ramach warsztatów mają wykonać najdłuższą flagę w Warszawie, która ozdobi później wieżę muzeum.
Natomiast na placu Zamkowym o godz. 15.00 odbędzie się pokaz musztry paradnej oraz koncert pieśni patriotycznych. Uroczystości zakończy o godz. 18.00 widowisko artystyczne "Wyzwolone Biało-Czerwone", w ramach którego zobaczymy inscenizację fragmentów dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Juliusza Słowackiego.
Grzegorz Lipka
"Nasz Dziennik" 2007-04-21

Autor: wa