Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wywiad wśród literatów

Treść

Najwybitniejsi politycy przedwojennej Polski, literaci wśród agentów polskiego wywiadu, walka o bezpieczeństwo granicy morskiej - to niektóre z tematów poruszanych podczas dwudniowej Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej w Krakowie, którą zorganizowano z okazji 140. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

Prelegenci reprezentujący uczelnie z Krakowa, Warszawy, Łodzi i Pułtuska omówili wczoraj m.in. tematykę walki o bezpieczeństwo Polski nad Bałtykiem u progu niepodległości. Sporo uwagi poświęcono także prognozie politycznej Romana Dmowskiego. Krzysztof Muchalski (UJ) przedstawił zagadnienie "flirtu" Bolesława Piaseckiego z obozem sanacyjnym, który miał stworzyć szansę na realizację tzw. planu penetracyjnego przywódcy ONR "Falanga".
Bardzo interesujący okazał się temat "Wywiad w literaturze i literaci w wywiadzie" poruszony przez Andrzeja Pliszyńskiego (UJ), który przybliżył słuchaczom działalność Sergiusza Piaseckiego i Jerzego Niezbrzyckiego. Były to postaci bardzo zasłużone dla Polski, zarówno dla rodzimej literatury, jak i przedwojennej "dwójki" (II Oddziału Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego).
Owi agenci wywiadu ofensywnego, referatu "Wschód", a przy tym zdeklarowani antykomuniści, za swą jednoznaczną postawę wyklęci zostali zarówno w powojennej zniewolonej przez Sowietów Polsce, jak i na emigracji, gdzie prym wiedli Jerzy Giedroyć i Jan Nowak Jeziorański. - Głęboka i autentyczna postawa kontestacji komunizmu, oparta na własnych doświadczeniach związanych z tym ludobójczym systemem zniewalania, przy której trwali nieugięcie, wynikała niewątpliwie z ich silnego charakteru i niepozwalającemu na dwuznaczność wyznawanemu systemowi wartości moralnych - stwierdził Andrzej Pliszyński, zaznaczając, iż o głęboko patriotycznej postawie Piaseckiego i Niezbrzyckiego świadczył rodzaj przyjętej służby państwu, gdzie każdy błąd i nieostrożność równały się wyrokowi śmierci na siebie lub podwładnych. - Także ich twórczość literacka może uchodzić za manifestację polskości - dodał historyk z Krakowa.
Głównym punktem sesji było omówienie działalności niepodległościowej Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ponadto nie zabrakło miejsca dla znanych osób funkcjonujących w życiu publicznym okresu II Rzeczypospolitej: Władysława Grabskiego, płk. Walerego Sławka, Stanisława Cara i Kazimierza Głuchowskiego. Dwudniowa sesja, odbywająca się pod patronatem krakowskiego oddziału Instytutu Edukacji Narodowej, przygotowana została staraniem Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota".
Marek Żelazny, Kraków
"Nasz Dziennik" 2007-12-05

Autor: wa