Wywalczyli dzień wolności
Treść
Rocznica obrony Białegostoku w kampanii wrześniowej 1939 roku przypada dopiero 15 września, ale już wczoraj odbyły się obchody tych dramatycznych wydarzeń.
Rozpoczęły się one w kościele parafialnym pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 11.00 Mszą św. w intencji obrońców Białegostoku. Celebrował ją ksiądz arcybiskup Stanisław Szymecki, a homilię wygłosił ksiądz Tadeusz Krahel. Po Eucharystii przy Panteonie Obrońców Miasta 1939 roku wystawiono wartę honorową, a harcerze zapalili znicze.
W polskich planach września 1939 roku obrona Białegostoku nie była przewidziana, jednak podczas działań wojennych doszło do sytuacji, kiedy po odstąpieniu wojsk polskich znad Narwi 15 września wojska niemieckie podeszły pod to miasto. W Białymstoku znajdowały się jedynie jednostki rezerwowe. Z inicjatywy podpułkownika Zygmunta Szafranowskiego w centrum Białegostoku powstało dowództwo obrony miasta. Oprócz dorosłych mieszkańców do służby licznie zgłaszała się młodzież szkolna i harcerze. Bój o miasto rozgorzał 15 września. Brało w nim także udział około tysiąca żołnierzy batalionu marszowego 42. pułku piechoty, dowodzonego przez por. Ignacego Stachowiaka. Zwycięska bitwa opóźniła zajęcie miasta o dzień. Pozwoliło to polskim oddziałom wyrwać się z okrążenia pod Zambrowem, by potem stoczyć ostatni bój września pod Kockiem. W walkach o Białystok zginęło około 300 polskich żołnierzy.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2005-09-12
Autor: ab