Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wystawa zapomnianej prawdy

Treść

Ta ekspozycja nawiązuje do ważnego, często pomijanego fragmentu historii II wojny światowej - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal podczas otwarcia w Berlinie wystawy dotyczącej niewolniczej pracy Polaków w Niemczech w trakcie II wojny światowej.

Paweł Kowal zaznaczył, że mamy obecnie do czynienia z wojną o pamięć, reinterpretacją historii. W różnych debatach zaciera się różnica między ofiarami nazistowskiego reżimu a winnymi jego zbrodni. Wiceminister podkreślił, iż osoby zwiedzające wystawę nie muszą brać udziału w tej wojnie o pamięć, a obecny Berlin pamięta o procesie pojednania polsko-niemieckiego. Kowal zaapelował do niemieckich instytucji o dalsze działania na rzecz byłych przymusowych pracowników, z których przecież nie wszyscy otrzymali odszkodowania. W uroczystości otwarcia ekspozycji wzięła również udział grupa polskich ofiar wywózek do pracy przymusowej. - Niezależnie od aury - zima, mróz, deszcz - musieliśmy wykonywać ciężkie prace przy wycinaniu drzewa - opowiada nam Stanisław Kosik wywieziony z całą rodziną w okolice Rybnika, wówczas należącego do Niemiec. Wystawa pt.: "Zachować pamięć. Praca niewolnicza i przymusowa polskich obywateli na rzecz III Rzeszy 1939-
-1945" jest prezentowana w Centrum Dokumentacji Pracy Przymusowej w Berlinie zlokalizowanym w barakach dawnego obozu pracy. Jest ona niemieckojęzyczną wersją wystawy prezentowanej wcześniej w Polsce. Została przygotowana przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie wspólnie z niemieckimi partnerami. W Berlinie będzie prezentowana przez pół roku, a następnie trafi jeszcze do kilku miast w Niemczech.
Zenon Baranowski, Berlin
"Nasz Dziennik" 2007-05-08

Autor: wa