Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wystawa szkła

Treść

"Szkło minionych wieków" - to tytuł wystawy, jaką do końca marca można oglądać w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Na ekspozycji prezentowana jest bogata kolekcja wyrobów szklanych. Zwiedzający wystawę poznają dawny kunszt w produkcji i zdobnictwie szkła polskiego i europejskiego od XVIII do początku XX w.

Na ekspozycji prezentowane jest szkło XIX-wieczne z okresu biedermeieru, historyzmu i takie, które jest zapowiedzią początków secesji, wykonane głównie w Niemczech, Austrii, Czechach, na Śląsku i w Polsce. - Na szczególną uwagę zasługują również wyroby szklane z okresu secesji wzbogacone o zdobycze techniczne i technologiczne XIX wieku, takie jak między innymi: wtapianie barwnych proszków, trawienie, nitkowanie, mrożenie, iryzacja tlenkami metali. Szkła te, bezbarwne i wielobarwne, są odbiciem trwających przez cały wiek XIX poszukiwań twórczych w dziedzinie szlifu i zdobienia powierzchni szkła. Przedstawione obiekty poprzez swoją różnorodność, bogactwo form i kształtów doskonale obrazują zręczność artystyczną ich twórców, kształtowaną niejednokrotnie od wielu pokoleń - tłumaczy Krzysztof Gierlach, jeden z twórców ekspozycji.
Ciekawe eksponaty prezentowane w Krośnie stanowi szkło z ornamentyką o charakterze patriotycznym, jubileuszowym i pamiątkowo-okolicznościowym: różnego typu butelki, szklanki, kufle i pucharki pamiątkowe ze śląskich, niemieckich, austriackich i czeskich miejscowości uzdrowiskowych. Obok konwencjonalnych widoków źródeł, sanatoriów i pobliskich zabytków pojawiają się sceny alegoryczne, chrystologiczne i portretowe. Na wystawie nie zabrakło także poloników przedstawiających na przykład księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę i wiele innych osób zasłużonych dla naszej Ojczyzny. - Mamy nadzieję, że nasza wystawa przyczyni się do lepszego zrozumienia ówczesnej myśli patriotycznej, a także do poznania kultury materialnej polskiego i europejskiego rzemiosła artystycznego tego okresu - podkreśla Krzysztof Gierlach.
Eksponaty prezentowane na wystawie "Szkło minionych wieków" pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów oraz muzeów polskich i słowackich.
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2007-02-01

Autor: wa