Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wystawa IPN w Lublinie

Treść

Wczoraj w sali konferencyjno-wystawienniczej IPN w Lublinie otwarto wystawę pt. "Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-56 r.". W uroczystym otwarciu ekspozycji obok licznie przybyłych kombatantów uczestniczył m.in. wojewoda lubelski Wojciech Żukowski i Jarosław Zdrojkowski, marszałek województwa. Wystawę przygotowali pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie, korzystając z materiałów pochodzących z całej Polski, a zgromadzonych w związku z planowanym wydaniem "Atlasu podziemia niepodległościowego w Polsce".
- Pragniemy, aby raz na zawsze młodzi ludzie w Polsce mieli świadomość, czym było podziemie niepodległościowe, a także, co znaczyło samo hasło "zaplute karły reakcji" i czemu miało ono służyć - powiedziała Agnieszka Jaczewska z lubelskiego IPN, główny organizator wystawy. - W pierwszym okresie miało służyć walce z podziemiem niepodległościowym za pomocą oręża propagandowego, a w późniejszym okresie zohydzeniu pamięci ludzi walczących o wolną Polskę. Tym ludziom należy się od nas szacunek - dodała.
Jak podkreśliła Jaczewska, hasło "zaplute karły rekcji" używane było jeszcze długo po tym, jak podziemie niepodległościowe przestało w Polsce funkcjonować. Można je było znaleźć w prasie, a także na kartach podręczników szkolnych.
Celem wystawy w lubelskim IPN jest wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej lat 1944-1956. Autorzy ekspozycji ukazali w symboliczny sposób, poprzez fotografie, to, co stanowiło istotę podziemnej Polski. Komentarz stanowią nadtytuły chronologicznie ułożonych plansz, m.in.: "Na Kresach", "Burza", "Po Burzy", "Proces Szesnastu", "Do lasu", "W podziemiu", "Amnestia", "Wyklęci", "Partyzanckie domy", "W matni". Na wystawie przedstawiono wiele drastycznych fotografii zabitych żołnierzy Polski Podziemnej, wykonywanych z sadystyczną satysfakcją przez funkcjonariuszy UB.
Ostatnia, niejako podsumowująca ciągłość podziemia niepodległościowego w Polsce wystawowa plansza poświęcona jest ostatniemu polskiemu partyzantowi - Józefowi Franczakowi "Lalkowi", zabitemu w okolicach Lublina w październiku 1963 r.
Wystawę można oglądać do 28 lutego 2007 r., od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-16.00.
Adam Kruczek
"Nasz Dziennik" 2007-01-09

Autor: wa