Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wystawa IPN na Zamku Królewskim

Treść

Wczoraj o godz. 17.00 na placu Zamkowym (Międzymurze) w Warszawie została otwarta wystawa "Chleba i wolności! Niezłomni w czasach PRL-u" zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Otwarcia ekspozycji dokonał marszałek Senatu - Bogdan Borusewicz.

Wystawa upamiętnia przypadające w tym roku ważne rocznice z powojennej, komunistycznej historii Polski. Kilkanaście plansz zawierających rocznicowe zdjęcia i opisy wydarzeń rozgrywających się w Polsce w latach: 1949, 1956, 1966, 1976, 1981, 1982, obrazują zmagania Polaków w walce z komunizmem. Tytuł wystawy nawiązuje do rocznicy Poznańskiego Czerwca '56, kiedy to ponad 100 tysięcy ludzi demonstrowało pod hasłami "Chleba i Wolności!". Przeciwko manifestantom skierowano ok. 10 tys. żołnierzy, 300 czołgów i wozów pancernych, zginęło kilkadziesiąt osób, w tym kilkoro dzieci.
Wystawę podzielono na 4 części - na dużych fotografiach zobrazowane zostały wydarzenia sprzed 60, 40, 30 i 25 lat.
Ekspozycję rozpoczyna fotografia oddziału ze zgrupowania mjr. Józefa Kurasia "Ognia", który po zakończeniu II wojny światowej, podobnie jak i inne oddziały niepodległościowej partyzantki, przez wiele lat prowadził walkę zbrojną, przeciwstawiając się sowieckim i komunistycznym oddziałom pacyfikującym wsie i miasteczka. 10 lat później, 26 sierpnia 1956 r., milionowa rzesza wiernych uczestniczyła w Ślubach Jasnogórskich. W latach 50. jedyną zorganizowaną siłą sprzeciwiającą się komunizmowi był Kościół katolicki, zwalczany przez ówczesne władze, które aresztowały setki duchownych. Uwięziono także Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Przygotowane przez niego Jasnogórskie Śluby Narodu były manifestem przywiązania społeczeństwa do wartości religijnych i narodowych. Ten fakt na wystawie został zobrazowany fotografią symbolicznego pustego tronu z białymi kwiatami. Od początku lat 60. Kościół przygotowywał społeczeństwo do obchodów 1000-lecia Chrztu Polski. Oczywiście komuniści usiłowali przesłonić religijny wymiar tej rocznicy, ustanawiając obchody 1000-lecia państwa polskiego. Fotografie zaprezentowane na wystawie upamiętniają uroczystości milenijne z 23 czerwca 1966 roku.
Druga część wystawy "40 lat temu..." obrazuje wydarzenia związane z budową Nowej Huty, która w planach komunistów miała być "socjalistycznym miastem bez Boga". Jednak zmagania jej mieszkańców, tak mocno wspierane przez ks. kard. Karola Wojtyłę, wymusiły zgodę władz na powstanie pierwszej świątyni. Na ekspozycji znalazły się więc zdjęcia z 1967 r. przedstawiające rozpoczęcie budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, słynnej "Arki Pana".
Nie zabrakło również sporej dokumentacji wydarzeń sprzed 30 lat, kiedy to robotnicy w drodze pod siedzibę partii komunistycznej w Radomiu, 25 czerwca 1976 r., zostali spacyfikowani przez milicję. Udokumentowane też zostały protesty robotnicze z tamtego okresu w Płocku, Ursusie.
Na wystawie umieszczono również poruszające zdjęcia sprzed 25 lat dokumentujące wydarzenia z 13 grudnia 1981 r., kiedy wojskowa dyktatura wprowadziła stan wojenny, próbując zniszczyć "Solidarność".
Ekspozycja przedstawia więc duży fragment ważnej dla Polaków historii. Czynna będzie do 15 września.
Małgorzata Jędrzejczyk

"Nasz Dziennik" 2006-07-19

Autor: wa