Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wystawa archiwaliów

Treść

Do połowy kwietnia bieżącego roku przed budynkiem Archiwum Państwowego w Białymstoku można obejrzeć kopie najcenniejszych dokumentów przechowywanych w zasobie tej instytucji. Powiększone zdjęcia dawnego Białegostoku oraz stare dokumenty zostały zamieszczone na planszach banerowych na ogrodzeniu Archiwum, tak, aby każdy przechodzień mógł się z nimi zapoznać.

Dla tych, którzy chcą poznać dzieje województwa podlaskiego, na prezentowanej wystawie znalazło się wiele ciekawych i ważnych archiwaliów. Są tu m.in.: dokumenty z czasów Jana Klemensa Branickiego, niektóre przywileje królów polskich, dokumenty władz pruskich, najstarsza gazeta białostocka "Intelligentz Blatt", zdjęcia Białegostoku z okresu międzywojennego, pieczęcie, w tym również herb Białegostoku z przełomu XVIII i XIX wieku i wiele innych ciekawych zabytków.
Powiększone wydruki dokumentów prezentowanych na wystawie są dobrze czytelne, lepiej nawet niż podniszczone upływem lat oryginały. Jest tak dlatego, że przygotowując materiał na wystawę, jej autorzy poddali archiwalia cyfrowej obróbce. Dzięki temu dobrze widoczne są najmniejsze szczegóły zdjęć. Przedstawiają one postacie bardzo ważne w historii miasta. Na fotografiach znaleźć możemy m.in. Feliksa Filipowicza, jednego z najbardziej znanych w międzywojniu mieszkańców Białegostoku, którego mianowano na pierwszego przewodniczącego rady miejskiej czy Konstantego Kosińskiego - wydawcy "Gazety Białostockiej" z 1912 roku.
Bardzo ciekawe są fotografie ze zbioru Eugenii Homanowej z czasów międzywojennych czy mapy Białegostoku z trzech różnych okresów: z 1799, 1887 i 1937 roku. Wystawa na ogrodzeniu archiwum ma na celu skłonienie tych, którzy się nią zainteresują do odwiedzenia wnętrza instytucji i zapoznania się tam z jej bogatymi zbiorami.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2007-03-27

Autor: wa