Wystawa archeologiczna
Treść
W Muzeum Podkarpackim w Krośnie można oglądać wystawę "25 lat polskich badań archeologicznych i antropologicznych w Ameryce Łacińskiej". - Mamy nadzieję, że ta ekspozycja da oglądającym ogólne pojęcie o dokonaniach polskich badaczy na obszarze Ameryki Łacińskiej i umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z wyjątkowymi zabytkami kultur przedkolumbijskiej Ameryki Łacińskiej oraz egzotycznymi dla Europejczyka przedmiotami indiańskimi - mówią organizatorzy wystawy.
Początki polskich badań archeologicznych i antropologicznych w Ameryce Łacińskiej sięgają lat 1844-1845, kiedy to wyprawa Ignacego Domeyki dotarła do południowego Chile. 30 lat później inż. Władysław Kluger jako pierwszy Polak zrealizował badania archeologiczne na kontynencie amerykańskim. Jak przypominają organizatorzy wystawy - Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Andyjska Misja Archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykańskiech - kolejne badania przeprowadzane były w wieku XX, ale dopiero w roku 1978 nastąpił istotny przełom. Właśnie wtedy swe działania w Peru rozpoczęła Polska Wyprawa w Andy, zorganizowana przez kilka ośrodków naukowych w Polsce. W tym samym roku zostało powołane Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykańskich.
Na wystawie w Krośnie zostały przedstawione ważniejsze projekty badawcze realizowane przez polskich badaczy na obszarze Ameryki Łacińskiej, począwszy od 1978 roku. Ekspozycja planszowa została podzielona na 6 głównych grup tematycznych, zaznaczonych różnymi kolorami plansz. Na początku przedstawiono prace pionierskiej Polskiej Wyprawy Naukowej w Andy, jako następny prezentowany jest polski udział we włoskim Projekcie Nasca, kolejne to projekty realizowane przez Zakład Antropologii Historycznej Instytutu Archeologii UW, a następne przez powołaną do życia w 1988 roku Andyjską Misję Archeologiczną, jedyną tego typu specjalistyczną placówkę badawczą w Europie Środkowej. Na wystawie, na której zaprezentowano zabytki ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, z badań Władysława Klugera z Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz zabytki indiańskie z wypraw krośnianina Janusza Kaszy do Amazonii, nie brakuje również prac wykonanych przez indywidualnych badaczy, m.in. na terenie Meksyku.
Ekspozycja "25 lat polskich badań archeologicznych i antropologicznych w Ameryce Łacińskiej" czynna będzie do 30 maja.
Małgorzata Pabis, Krosno
"Nasz Dziennik" 2005-04-01
Autor: ab