Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyspiarze chcą korzystać z geotermii

Treść

Z bogactwa, jakim jest energia geotermalna, zamierzają intensywnie korzystać, obok Niemców i Holendrów, także Brytyjczycy. Królewska Akademia Inżynierii (The Royal Academy of Engineering) zamierza promować inwestycje w tzw. zielone źródła energii. Zdaniem naukowców, wyjątkowo opłacalne jest czerpanie z zasobów geotermii, która w swojej efektywności może przebić forsowaną obecnie energię odnawialną z wiatru czy słońca.
- Ogrzewaniu pozyskiwanemu z wnętrza ziemi wciąż nie poświęca się takiej uwagi, na jaką zasługuje - twierdzi Nick Jenkins, profesor z Uniwersytetu w Cardiff. Jak ocenia, jeśli Wielka Brytania będzie chciała ograniczyć konsumpcję paliw płynnych, będzie musiała wykorzystać podziemne źródła ciepłej wody z taką samą intensywnością, jak promuje się dziś energię wiatrową czy słoneczną.
W ramach serii wykładów pt. "Ciepło spod twoich stóp" profesor Jenkins wyjaśnia, w jakim stopniu technologie geotermalne mogą przyczyniać się do obniżenia zapotrzebowania na wydobycie węgla nie tylko w Królestwie Brytyjskim, ale i na całym świecie. Jego opinię potwierdza także wielu innych specjalistów z Royal Academy of Engineering, przypominając historię geotermalnych innowacji, które przyczyniają się do rozwoju technologii w innych dziedzinach. Podkreślają, że ich intensywny rozwój pomaga lepiej zrozumieć i wykorzystać każdy rodzaj energii pochodzący z wnętrza naszej planety. David Banks, geolog od lat zajmujący się badaniem przydatności geotermii, uważa, że jest ona ogromnym, nienapoczętym zasobem energetycznym, ukrytym pod powierzchnią Wysp. W jego opinii, jest ono w stanie nie tylko dostarczać ogrzewanie, ale także prąd.
Przeszkadzają nie finanse, a niewiedza
Naukowcy oceniają, że przeszkodą w wykorzystaniu geotermii nie będzie aspekt finansowy, ale niewiedza polityków. - Największą z nich jest prawdopodobnie zwyczajna ignorancja - ocenił dr Michael Feliks, ekspert w dziedzinie zmian klimatu. - Kiedy mówisz w towarzystwie o odnawialnej energii, zazwyczaj spotykasz się z pustymi spojrzeniami - dodaje. W jego opinii, szersze wykorzystanie energii geotermalnej i innych źródeł odnawialnych nie tylko pomoże sprostać unijnym wymogom emisji gazów cieplarnianych, ale przede wszystkim pozwoli uniezależnić się od zewnętrznych dostaw paliw kopalnych, takich jak gaz czy ropa naftowa. Jak podkreśla ekspert, Wielka Brytania przy odpowiednich działaniach rządu może stać się w najbliższym czasie nawet eksporterem energii pozyskiwanej z tego typu źródeł. Warto zauważyć, że w porównaniu np. z Polską zasoby geotermalne na Wyspach są stosunkowo ubogie, co jednak nie przeszkadza tamtejszym władzom i specjalistom snuć tak dalekosiężnych planów. Jednak tamtejszy rząd przygotował, a także częściowo przyjął ustawy, które wprowadzają regulacje w zakresie energii odnawialnej i przyznają olbrzymie zastrzyki gotówki osobom bądź firmom inwestującym np. w geotermię.
Problemem jest tylko lokalizacja
Innym problemem może być umiejscowienie głównych źródeł z ciepłą wodą. - Kłopot w tym, że w odróżnieniu od Francuzów nasze ciepłe obszary wodonośne, z rzadkimi wyjątkami, nie leżą w pobliżu głównych skupisk ludności - zauważa w ramach wykładu "Ciepło spod twoich stóp" dr John Garnish.
Ta seria wykładów ma zapoczątkować cały szereg działań tej prestiżowej Akademii w celu opracowania jak najlepszych scenariuszy energetycznych dla Wielkiej Brytanii. Ich priorytetem jest ograniczenie wydobycia węgla, a także sprostanie unijnym limitom emisji dwutlenku węgla. W energię geotermalną zamierza zainwestować gigant paliwowy - koncern BP. Jego specjaliści opracowali już plany wykorzystania odnawialnych źródeł energii aż do 2100 roku.
Założona 1976 roku Królewska Akademia Inżynierii zajmuje się promowaniem technologii wykorzystujących krajowe zasoby energetyczne. Jest liderem, jeśli chodzi o wdrażanie rozwiązań pomagających podnosić jakość życia przy obniżaniu kosztów, zwłaszcza w kwestii pozyskiwania energii. Opinią tego ośrodka wielokrotnie kierowali się rządzący krajem, bez względu na przynależność polityczną.
Łukasz Sianożęcki
"Nasz Dziennik" 2009-04-24

Autor: wa

Tagi: geotermia