Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyrok zaoczny z sądu. Jak się skutecznie odwołać?

Treść

Wyroki zaoczne – wbrew często spotykanej opinii – mogą być wydawane przez powszechne sądy cywilne. Niestety, ale wielu naszych rodaków nie podejmuje prób obrony swoich interesów kiedy otrzymają pismo z sądu. Okazuje się, że takie myślenie jest na rękę firmom windykacyjnym, pożyczkowym oraz bankom. W związku z tym warto i trzeba bronić się w sądach przekonują eksperci z Kancelarii EUROLEGE. Jak to robić? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym jest wyrok zaoczny?

Wyrok zaoczny to jedno z kilku orzeczeń jakie sąd cywilny może wydać w sprawie. Jednak wyrok zaoczny nie może wydany zawsze. Kiedy jednak może być wydany? Jeśli pozwany otrzymując pozew nie podejmie obrony, jak również wtedy kiedy stawi się na posiedzenie sądu i nie będzie wdawał się w spór sądowy. Kancelaria EUROLEGE zajmująca się pomocą osobom zadłużonym informuje, że nawet 99% wyroków zaocznych jest zasądzających roszczenia w całości. Na złość pozwanym, wyrok zaoczny posiada rygor natychmiastowej wykonalności. To dla pozwanego fatalna informacja. Dlaczego? Bowiem może się pojawić u niego komornik nawet jeśli zaskarży wyrok zaoczny w całości. Można jednak starać się o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności.

Jak odwołać się od wyroku zaocznego?

Na zaskarżenie wyroku zaocznego otrzymanego z sądu pozwany ma tylko 2 tygodnie. Termin liczy się od dnia odbioru przesyłki sądowej Pozwany musi w takim specjalnym piśmie wskazać co zaskarża i w jakiej części oraz podać wszystkie dowody twierdzenia oraz zarzuty. Jak się okazuje, przeciętny pozwany nie potrafi prawidłowo sporządzić sprzeciwu od wyroku zaocznego i przez to bardzo często przegrywa proces, który mógłby w normalnych warunkach wygrać.

W związku z tym nie warto dopuszczać do sytuacji, w których sąd wydaje wyroki zaoczne. Jeśli jednak tak się stało, to trzeba walczyć.

Opłata od sprzeciwu od wyroku zaocznego.

Nie jest dobrą informacją dla pozwanego, że sprzeciw od wyroku zaocznego podlega opłacie sądowej. Wynosi ona aż połowę kwoty, jaka przewidziana jest dla opłaty od pozwu. W związku z tym, jeśli pozwany otrzymuje wyrok zaoczny zasądzający kwotę przykładowo 10.000 zł, to musi wnieść opłatę sądową w kwocie 250 zł.

A teraz ciekawostka. Kiedy sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, to pozwany od sprzeciwu nie musi wnosić żadnych opłata jeśli wydany został przez sąd nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym? Wówczas opłata jest duża i wynosi okrągłe 3/4 opłaty od pozwu. Taka sytuacja powoduje, że już lepiej otrzymać wyrok zaoczny niż nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Odwołuj się od orzeczeń sądowych!

Pomimo wielu apeli środowisk antywindykacyjnych, w tym Kancelarii EUROLEGE, nasi rodacy niezbyt chętnie odwołują się od orzeczeń sądowych. Przeważnie pozwani nie wierzą, że mogą wygrać z instytucjami finansowymi w sądzie. Jak wynika z badań, aż 90% osób pozywanych do sądu o zapłatę nie widzi sensu na zaskarżanie orzeczeń sądowych. Z danych przekazywanych przez Kancelarię EUROLEGE wynika, że ponad 80% spraw prowadzonych przez w/w Kancelarię kończy się orzeczeniami korzystnymi dla osób pozwanych. Czy mając taką wiedzę uważasz, że nie warto podejmować obrony? Na pewno warto próbować. Wynikiem może być całkowite oddłużenie.

Jak się zgłosić do Kancelarii:
EUROLEGE Kancelaria Prawno-Oddłużeniowa
Zadzwoń, tel. 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

Autor: Silesian