Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyjście na pustynię... Czego uczą nas Ojcowie Pustyni? Rozmowa z O. Opatem Szymonem Hiżyckim OSB

Treść

Nie ustaje zainteresowanie fenomenem Ojców Pustyni – mnichów żyjących na pustyniach Egiptu i Palestyny, którzy opuścili granice cywilizowanego świata, by rzucić wyzwanie demonom i grzechom nękającym człowieka. Każdy z nich musiał skonfrontować się z trudną do przyjęcia prawdą o tym, iż wychodząc na pustynię, człowiek spotyka przede wszystkim te wady, które trapią go od wewnątrz. Stąd myślimy o nich jako o mistrzach życia wewnętrznego, którzy stawili czoła namiętnościom i przekazali swym braciom i uczniom naukę o tym, jak wyzwalać się spod władzy grzechu i zbliżać się do Boga.

Zjawisko exodusu mnichów na pustynie starożytnego świata fascynowało przez wieki, i również dzisiaj wzbudza zainteresowanie.

Z pytaniami o to, czego mogą nas ci Ojcowie nauczyć, do opactwa tynieckiego przyjechał Mateusz Ziomber, redaktor portalu Polonia Christiana. Nie jest łatwo w kontekście naszej rzeczywistości osadzić teksty niejednokrotnie datowane na piętnaście wieków wstecz. Okazuje się jednak, że rdzeń nauki mnichów pustyni dotyczy ludzkiej natury, współpracy z łaską Bożą i drogi do zjednoczenia z samym Bogiem. W swej zasadniczej części zatem doktryna Ojców stanowi nieodłączną część zawsze aktualnej, niezmiennej i ortodoksyjnej nauki Kościoła.

Swe pytania redaktor Ziomber skierował do tynieckiego opata, o. Szymona Hiżyckiego, który nie tylko doktoryzował się na podstawie traktaktów egzegetycznych Ewagriusza z Pontu, ale w „tu i teraz” Tyńca i polskiego Kościoła nieustannie stara się o popularyzację spuścizny Ojców Pustyni. Ojciec Hiżycki wypowiada się tu jako naukowiec, badacz tekstów starożytnych, jako prowadzący rekolekcje zakorzenione w swym temacie w duchowości Ojców, jako autor konferencji o nauczaniu dawnych mnichów, publikowanych na naszym portalu PSPO, a wreszcie jako mnich i przełożony wspólnoty mniszej. Wywiad, który polecamy Waszej uwadze, to rozmowa z kimś doświadczonym, a jednocześnie – z uczniem; z osobą deklarującą stałą chęć podążania za przykładem Ojców Pustyni w przekonaniu, iż każdemu z nas wciąż jest daleko do ich głębokiej pobożności.

Czego więc możemy nauczyć się od owych Ojców? Usłyszycie różne odpowiedzi, z których każda komu innemu zapadnie w serce: modlitwy, akceptacji rzeczywistości, wolności od złych myśli… Ten wywiad to okazja, by duchowość starożytnych mnichów odkryć dla siebie. Zapraszamy Was do wejścia w nurt tradycji, która pozostaje żywa od ponad półtora tysiąca lat…

Materiały dodatkowe:

Źródło: ps-po.pl, 15 kwietnia 2016

Autor: mj

Tagi: Wyjście na pustynię