Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyjść na drogi świata

Treść

Ewangelizacyjna misja Kościoła jest przede wszystkim głoszeniem miłości, miłości i Bożego przebaczenia, objawionych ludziom w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa – przypomniał wczoraj Ojciec Święty podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację dwojga Kanadyjczyków.

W niedzielę przed południem Franciszek przewodniczył w bazylice watykańskiej dziękczynnej Eucharystii za kanonizację ks. bp. Franciszka de Lavala, pierwszego biskupa Québecu w Kanadzie (1623-1708), i s. Marii od Wcielenia – Marii Guyart-Martin (1599-1672), Francuzki, założycielki mniszek urszulanek w Québecu, zwanej „matką Kanady”. Decyzją Ojca Świętego oboje błogosławieni zostali wpisani do katalogu świętych 3 kwietnia br. na mocy tzw. kanonizacji równoważnej, tzn. papieskie orzeczenie o ich świętości nie zostało wyrażone w zwykłej formule kanonizacji, lecz w dekrecie zobowiązującym cały Kościół katolicki do oddawania im czci i otaczania ich takim samym kultem, jaki należy się świętym kanonizowanym.

Homilię Ojciec Święty poświęcił misjonarzom, którzy „zwrócili swój wzrok na Chrystusa ukrzyżowanego”, a otrzymując od Niego łaskę, nie zatrzymują jej dla siebie, lecz z daną od Boga mocą „mają odwagę wyjść na drogi świata z ufnością w Panu, który ich powołał”. Wskazując, jak wielkie znaczenie dla Kościoła i świata ma posługa misjonarzy, Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę czerpania z ich świadectwa. – Pamięć o misjonarzach wspiera nas w momencie, gdy mamy do czynienia z niedoborem robotników w służbie Ewangelii. Ich przykład przyciąga nas, inspirując do naśladowania ich wiary – mówił Biskup Rzymu. Zwracając się do przybyłych na uroczystość pielgrzymów z Kanady, prosił, by pamiętali o misjonarzach, którzy głosili im Słowo Boże i „zakładali Kościół w Quebecu”.

Warto w tym miejscu dodać, że beatyfikacji ks. bp. Franciszka de Lavala i s. Marii od Wcielenia dokonał Jan Paweł II 22 czerwca 1980 roku.

Po uroczystości dziękczynnej w bazylice watykańskiej Ojciec Święty spotkał się na modlitwie „Anioł Pański” z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra. W poprzedzającym ją rozważaniu, nawiązując do fragmentu Ewangelii o zaproszonych na ucztę, mówił o bezgranicznej dobroci Boga. Franciszek zauważył, że Pan Bóg „bezinteresownie oferuje nam swoją przyjaźń, radość i zbawienie”, a bardzo często zdarza się, że nie przyjmujemy Jego darów, „stawiając na pierwszym miejscu nasze troski materialne i nasze interesy”, Bóg jednak „się nie zniechęca”. Papież podkreślił, że możliwość odpowiedzenia na Boże zaproszenie dana została wszystkim. – Wszyscy jesteśmy wezwani, aby nie sprowadzać Królestwa Bożego do granic „kościółka”, ale rozszerzać Kościół do wymiarów Królestwa Bożego – dodał Ojciec Święty.

Sebastian Karczewski
Nasz Dziennik, 13 października 2014

Autor: mj