Wyjątkowa kolekcja
Treść
Rysunki i wybrane ryciny artystów niderlandzkich XVI-XVII wieku ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich zobaczymy na ekspozycji zatytułowanej "Skarby Niderlandów". Wystawę można oglądać w Sali Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
- Po raz pierwszy udostępniamy publiczności wszystkie znajdujące się w naszych zbiorach rysunki artystów holenderskich i flamandzkich. Jest to, wydawać by się mogło, niewielka kolekcja, jednak posiada ona ogromną wartość. Na ekspozycji zobaczymy również ryciny artystów niderlandzkich tematycznie związane z Polską. Zaproszenie do obejrzenia tych dzieł kieruję do wszystkich - zachęca Ewa Czepiel, kurator.
Na niewielką, liczącą 25 rysunków kolekcję składają się dzieła takich artystów, jak: Gerard David, Pieter Bruegel starszy, Hans Bol, Jan Wierix, Jan van Goyen, Pieter Stevens II czy Maertende Vos. - Znaczna część spośród tych 25 obiektów wywodzi się ze słynnej wiedeńskiej kolekcji Josefa Carla Klinkoscha. Rysunki zakupione na aukcji w 1889 r. przez polskiego kolekcjonera Bolesława Wołodkowicza w 1897 r. przekazane zostały, zgodnie z życzeniem ofiarodawcy po jego śmierci, w darze, wraz z innymi dziełami sztuki, do Muzeum Książąt Czartoryskich - wyjaśnia pani kurator.
Ekspozycja składa się z dwóch części. Druga przedstawia ryciny artystów niderlandzkich tematycznie związane z Polską. Mamy tutaj wielką galerię przede wszystkim królów polskich: Jana III Sobieskiego, Zygmunta III Wazę, Władysława IV. Są to prace wybitnych artystów: Romeyna de Hooghe'a, Willema Hondiusa, Aegidiusa Sadelera, Schelte'a Bolswerta, Lamberta Cornelisza, Paulusa Pontiusa. - Wśród rycin na szczególne wyróżnienie zasługują grafiki wykonane przez Wilhelma Hodiusa sprowadzonego do Polski w pierwszej połowie XVII wieku i działającego w służbie dynastii Wazów oraz Romeyna de Hooghe'a. Ten ostatni nigdy nie był w Polsce, pracował dla Jana III Sobieskiego - wyjaśnia kurator wystawy.
W sumie zobaczymy 86 obiektów. Poprzez historię poprowadzą nas ogromnych rozmiarów ryciny. Małe kolorowe rysunki przyciągną uwagę każdego widza. Ekspozycji towarzyszy katalog, w którym znalazły się opracowania poszczególnych dzieł.
Impulsem do zorganizowania wystawy stał się siódmy kongres CODART-u - międzynarodowej organizacji kustoszy sztuki holenderskiej i flamandzkiej. Kongres odbywał się w Polsce w dniach od 18 do 25 kwietnia. Wystawę można oglądać do 30 maja przy ul. Pijarskiej 8.
Małgorzata Bochenek, Kraków
Nasz Dziennik 5-05-2004
Autor: DW