Wygrać Euro dla Chrystusa
Treść
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 to oprócz wydarzenia sportowego także duże wyzwanie ewangelizacyjne. Duszpasterstwo sportowców przygotowuje wiele inicjatyw mających promować chrześcijańskie wartości, szczególnie w tych miastach, które zgromadzą najwięcej kibiców.
Propozycje wydawnicze, informatory dla kibiców, "strefy Jezusa", miasteczka ewangelizacyjne. - Wszystkie inicjatywy mają służyć promocji wartości chrześcijańskich i ukochania Polski. My jesteśmy Narodem, który mówi bardzo dużo, ale Euro woła o to, aby każdy z nas dał świadectwo wiary na swoim odcinku. Możemy stać się świadkami Chrystusa - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców. W poszczególnych diecezjach, zwłaszcza w tych miastach, gdzie rozgrywane będą finały, a zatem w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, oraz w metropoliach, które drużyny wybrały na swoją bazę, czyli w Krakowie, Sopocie czy Gdyni, wyznaczono świątynie, w których będą celebrowane Msze św., sprawowane nabożeństwa i sakramenty w kilku językach. Ale Kościół obecny będzie także poza murami świątyń. Polskie diecezje zaproszone są do organizowania Euro diecezjalnych, a te mają stać się świętem rodzin. - Naszym zamysłem jest również promocja pięknej, zdrowej rodziny - podkreśla ks. Pleń.
Organizatorzy inicjatyw ewangelizacyjnych zaznaczają, że do Polski przyjadą goście reprezentujący różne kultury, mentalności. Duszpasterze, mając na uwadze kryzys duchowy w Europie, chcą zapewnić wszystkim zaplecze modlitewne, ale również promować chrześcijańskie wartości. - Mam bardzo cenne doświadczenie z igrzysk olimpijskich w Pekinie. Na ich zakończenie w centrum ekumenicznym biskup z Pekinu powiedział do mnie, że nam, Polakom, należy się złoty medal olimpijski za świadectwo wiary i udział we Mszach św. - wspomina ks. Pleń. - Teraz przed nami wielka szansa, aby Polska zdała u siebie egzamin ze świadectwa wiary - dodaje.
Na polu ewangelizacyjnym odbywać się będą happeningi uliczne, scenki pantomimiczne, nabożeństwa ewangelizacyjne, koncerty muzyki chrześcijańskiej, projekcje filmów o przesłaniu ewangelizacyjnym. - Będziemy obecni i w sercach kibiców, i na ulicach - zaznacza krajowy duszpasterz sportowców. W akcje promujące chrześcijańskie wartości włączają się bardzo chętnie ludzie młodzi, wspólnoty ewangelizacyjne. Tak jest na przykład we Wrocławiu. - Młodzi ludzie chcą dzielić się swoją wiarą, tym, co w życiu chrześcijanina jest bardzo ważne - mówi ks. Robert Jasik, duszpasterz sportowców archidiecezji wrocławskiej. - Chcemy pokazać, że Kościół, chrześcijaństwo to ludzie mocni duchem, radośni, szczęśliwi przeżywaną wiarą, zgodną z nauką Jezusa Chrystusa, zgodną z nauką Kościoła - dodaje.
Z dużym odzewem w diecezjach spotkał się pomysł kleryków z Gdańska. Na plakatach z hasłem: "Dołącz do kadry powołanych przez Boga", zamieszczane są dane kontaktowe seminarium, adekwatnie dla danej diecezji. Towarzystwo Świętego Pawła wydaje "Ewangelię dla sportowca i kibica". Jej pierwsza część zawiera cztery Ewangelie, w drugiej zamieszczono świadectwa sportowców, a w zakończeniu znajdziemy modlitewnik sportowca. W przygotowaniu są także "Perełki dla kibica" z myślami Jana Pawła II.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik Środa, 23 maja 2012, Nr 119 (4354)
Autor: au