Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wydobyte przez pług rolnika

Treść

Unikatowe mozaiki bizantyjskie, zdobiące przed wiekami wnętrze wczesnochrześcijańskiej bazyliki, od wczoraj można oglądać na wystawie w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Ekspozycja, zatytułowana "Barwy chrześcijaństwa. Tell Amarna w Syrii", powstała dzięki Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Odkrycia cennych mozaik dokonano w 1999 r. w małym syryjskim miasteczku, niedaleko granicy z Turcją. Jak w przypadku wielu znalezisk archeologicznych, stało się to przypadkiem. Otóż gdy jeden z miejscowych rolników orał pole, lemiesz jego pługa wydobył z ziemi barwne kamyki. Spostrzegli to pracujący nieopodal belgijscy archeologowie z uniwersytetu w Liege, pracujący pod kierunkiem prof. Onhana Tunce. Do współpracy przy konserwacji oraz interpretacji znaleziska zaprosili oni archeologów i konserwatorów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, kierowanych przez dr. Tomasza Waliszewskiego oraz dr. Krzysztofa Chmielewskiego. W wyniku prowadzonych badań ustalono, że znalezione mozaiki zdobiły niegdyś bizantyjską bazylikę z IV-V w. po n.Chr. Ze świątyni przetrwała do naszych czasów jedynie podłoga oraz kilka głazów.
- Ponieważ teren wykopalisk zagrożony był prowadzonymi pracami rolnymi, mozaiki zostały wyjęte ze swego miejsca i złożone w magazynach Generalnej Dyrekcji Starożytności i Muzeów Arabskiej Republiki Syryjskiej - wyjaśnia Ewa Chrzanowska, archeolog i organizatorka wystawy, a prywatnie żona dr. Waliszewskiego. - Potrzeba było kolejnych czterech lat, aby uzyskać środki niezbędne do przeprowadzenia konserwacji mozaik. Począwszy od listopada 2004, aż do marca br. w pomieszczeniach Cytadeli damasceńskiej trwały prace konserwatorskie, w które zaangażowani byli specjaliści polscy, syryjscy i greccy - dodaje organizatorka ekspozycji.
To właśnie w dowód wdzięczności za trud polskich archeologów Syria zgodziła się na prezentację cennego znaleziska w naszym kraju. Oprócz odrestaurowanych mozaik na wystawie można zobaczyć towarzyszące im zabytki pochodzące z wykopalisk: ceramiczne naczynia, lampki oliwne, filigranowe sztućce z kości, a także pieczęcie starożytnych urzędników i monety z brązu. Prezentację uzupełniają plansze, które ukazują, jak krok po kroku dawni kamieniarze układali poszczególne elementy mozaiki.
Wystawa będzie czynna do 2 października. Potem skarby powrócą do swojej ojczyzny, do stolicy Syrii - Damaszku.
EI

"Nasz Dziennik" 2005-08-31

Autor: ab