Wydalenie misjonarza
Treść
Syryjskie władze wydały natychmiastowy nakaz opuszczenia kraju włoskiemu jezuicie - o. Paolo Dall´Oglio, misjonarzowi, który znany jest z zaangażowania w dialog chrześcijańsko-muzułmański. Zakonnik został oskarżony przez reżimowe władze o wspieranie rewolucji.
Decyzja władz Syrii to sygnał, że są w stanie zaakceptować obecność tylko tych chrześcijan, którzy popierają działania reżimu i chcą z nim współpracować.
W przypadku o. Paolo władzom nie spodobały się wzywające do tolerancji i przebaczenia komentarze, które zakonnik publikował w europejskiej prasie. Bezpośrednią przyczyną wydalenia jezuity z kraju był zapewne jego apel o solidarność z każdym, niezależnie od przynależności religijnej, politycznej, plemiennej czy językowej. Zakonnik wezwał w nim do dialogu, mediacji i pojednania. W swoim bożonarodzeniowym słowie postawił też jasno pytanie: "Czy nasz naród przywróci demokrację będącą w stanie rządzić ponad podziałami, czy też powróci opresyjny reżim, w którym obywatele cierpią niesprawiedliwość?".
Zakonnik skrytykował głosy wzywające do ekstremizmu, a jednocześnie podkreślił, że pokojowe współistnienie islamu i chrześcijaństwa jest możliwe. "Nie ma sprawiedliwości i równości bez tolerancji i przebaczenia" - tymi słowami zakończył swój apel.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik Wtorek, 29 listopada 2011, Nr 277 (4208)
Autor: au