Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wybory w niedzielę

Treść

W najbliższą niedzielę czekają nas wybory prezydenta Rzeczypospolitej. Będzie on sprawował swój urząd przez najbliższych pięć lat. Wybierać możemy spośród dwunastu kandydatów. Wprawdzie na karcie wyborczej umieszczonych jest czternaście nazwisk, ale dwaj kandydaci nie biorą udziału w wyborach: Daniel Podrzycki zginął w wypadku samochodowym, a Maciej Giertych zrezygnował.
Pojutrze, tj. 9 października, będziemy wybierali prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na następną pięcioletnią kadencję. Wybory odbędą się zarówno w kraju, jak i za granicą, a także na polskich statkach morskich. Głosować mogą wszyscy obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat, pod warunkiem, że nie zostali wyrokiem sądu pozbawieni praw publicznych. Osoby przebywające lub mieszkające za granicą mogą głosować w polskim konsulacie, pod warunkiem jednak, że powiadomiły go o tym co najmniej 3 dni przed wyborami i podały swoje dane personalne do spisu (można było to uczynić w dowolny sposób, np. telefonicznie).
Lokale wyborcze będą w tym dniu czynne od godziny 6.00 do 20.00. Udając się na głosowanie, należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. dowód osobisty, paszport) i zaświadczenia o prawie do głosowania otrzymanego w macierzystej gminie, jeśli głosujemy poza miejscem stałego pobytu. Po okazaniu dokumentu tożsamości komisja wyborcza wyda nam kartę do głosowania. Karta musi być opatrzona pieczęcią Państwowej Komisji Wyborczej oraz komisji obwodowej. Jej odbiór potwierdzamy własnoręcznym podpisem w spisie wyborców wyłożonym na stole przed komisją.
Z kartą udajemy się do kabiny, która zapewnia tajność głosowania.
Na karcie do głosowania nazwiska wszystkich kandydatów będą umieszczone w kolejności alfabetycznej. Głosujemy tylko na jednego z nich, stawiając znak X w pustej kratce po lewej stronie wybranego nazwiska. Znak X musi być postawiony w ten sposób, by miejsce przecięcia kresek wypadło wewnątrz kratki. Postawienie znaku X w więcej niż jednej kratce lub niepostawienie go w żadnej powoduje nieważność głosu. Informacja o sposobie głosowania jest umieszczona na dole karty wyborczej.
Głosować należy osobiście. Osobom niepełnosprawnym może udzielić pomocy ktoś inny, ale nie może to być członek komisji ani mąż zaufania.
Wypełnioną kartę wrzucamy do urny wyborczej.
Wieczorem, po zamknięciu lokali wyborczych, głosy oddane na poszczególnych kandydatów zostaną posegregowane i przeliczone przez członków komisji. Na tej podstawie sporządzony zostanie protokół. Następnie wyniki głosowania przekazane zostaną do okręgowych komisji wyborczych, a stamtąd do Państwowej Komisji Wyborczej, która ustali zbiorczy wynik głosowania.
Jeśli żaden z kandydatów na prezydenta nie uzyska poparcia ponad połowy głosujących, przeprowadzona zostanie II tura wyborów, w której będziemy wybierać już tylko pomiędzy dwoma kandydatami, którzy uzyskali największe poparcie w skali kraju.
Na karcie do głosowania znajdą Państwo czternaście nazwisk uszeregowanych alfabetycznie, ale w rzeczywistości kandydatów jest tylko dwunastu. Dwaj z umieszczonych na karcie - Maciej Giertych i Daniel Podrzycki - nie kandydują. Pierwszy zrezygnował, drugi poniósł śmierć w wypadku samochodowym. Mimo to ich nazwiska figurują na karcie wyborczej, ponieważ drukowanie kart PKW zarządziła 20 września, przed śmiercią Podrzyckiego i rezygnacją Giertycha.
Pamiętajmy więc, że tych dwóch kandydatów nie należy ani skreślać, ani stawiać przy nich znaku X. Informacja o tym, którzy kandydaci umieszczeni na karcie wyborczej nie kandydują, będzie wyłożona na stole komisji wyborczej oraz umieszczona w obwieszczeniu PKW. Należy się z nią zapoznać, ponieważ nie jest wykluczone, że przed dniem wyborów zrezygnuje jeszcze któryś z kandydatów.
Małgorzata Goss

"Nasz Dziennik" 2005-10-07

Autor: ab