Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wybory w Mołdawii

Treść

W niedzielę w Mołdawii odbyły się wybory parlamentarne, już trzecie w ciągu niespełna dwóch lat, co spowodowane jest silną polaryzacją sceny politycznej i brakiem większości potrzebnej do wyboru prezydenta i sformowania rządu. W wyborach do liczącego 101 deputowanych parlamentu startuje aż 20 partii, nie licząc kandydatów niezależnych.

Główne ugrupowania polityczne Mołdawii to Partia Komunistów Republiki Mołdawia i rządząca dotąd koalicja czterech partii prozachodnich, Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej, który rządzi od września 2009 roku. Do wyboru prezydenta potrzeba zebrania co najmniej 61 głosów, co nie udaje się z powodu obstrukcji ze strony komunistów. Niepowodzenia kolejnych prób powołania głowy państwa powodowały, że zgodnie z mołdawską konstytucją parlamenty musiały się rozwiązać. Próba zmiany ustawy zasadniczej w referendum także nie powiodła się, z powodu zbyt niskiej frekwencji.
Sondaże wieszczą zwycięstwo koalicji, jednak komuniści z pewnością pozostaną liczącą się siłą. Wynik wyborów może okazać się nieprzewidywalny, gdyż badania opinii publicznej wskazują na duży odsetek niezdecydowanych wyborców, sięgający nawet połowy. Do głosowania uprawnionych jest 2,6 mln z 4,3 mln obywateli.
Przełamanie politycznego impasu jest ważne dla tej byłej republiki ZSRS, która jest jednym z najbiedniejszych rejonów Europy i pilnie wymaga reform gospodarczo-społecznych, szczególnie ukrócenia korupcji i walki z biurokracją odstraszającą inwestorów. Na ogólnej sytuacji politycznej tego niewielkiego państwa cieniem kładzie się nieuregulowany problem zbuntowanej separatystycznej prowincji Naddniestrza ze stolicą w Tyraspolu.
Piotr Falkowski

"Nasz Dziennik 2010-11-29"

Autor: au