Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyborczy półmetek

Treść

Średnio o jeden mandat ubiega się 13 kandydatów, a więc porównywalnie tylu, ilu o jedno miejsce na studia w renomowanej uczelni. Startujące kobiety są - jak wynika z danych statystycznych - średnio o rok młodsze niż "wyśrednieni" mężczyźni, ale jest ich na listach zdecydowanie mniej: 1444 do 4793. Panie zajmują też najczęściej dalsze miejsca na listach wyborczych niż mężczyźni, ale co istotne - o zwycięstwie wyborczym nie decyduje numer na liście, ale liczba uzyskanych głosów. Najmłodszy z kandydatów ma 21 lat, najstarszy - 83.

Przygotowania do wyborów przebiegają właściwie, nie ma żadnych zaległości, wszystkie czynności zakreślone w kalendarzu wyborczym zostały wykonane - zapewniał wczoraj na konferencji prasowej przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz. Utworzonych zostało 25 468 obwodów do głosowania w kraju i za granicą. Nie utworzono jeszcze obwodów na polskich statkach, ale - jak zaznaczył Rymarz - jest jeszcze na to czas. Co piąty obwód do głosowania został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Na jedno miejsce w Senacie przypada 3,86 kandydata. PKW zarejestrowała 29 komitetów zgłaszających kandydatów do tej izby parlamentu. Znacznie większa konkurencja jest w wyborach do Sejmu. O 460 mandatów poselskich walczyć będzie 6237 kandydatów, co daje ponad 13 osób na miejsce. Jak informował już wcześniej "Nasz Dziennik", na listach przeważają mężczyźni, których jest 76,85 proc., kobiety zajmują jedynie 23,15 procent. Procentowo najbardziej sfeminizowane są listy Partii Kobiet - ponad 97 proc. osób na tej liście to przedstawicielki płci pięknej. Z kolei w największym stopniu przez mężczyzn opanowana jest lista PSL, na której panowie to 81 proc. kandydatów. Do PKW zgłosiło się 57 komitetów wyborczych, które chciały się zarejestrować. 5 spośród nich nie otrzymało zgody na rejestrację. Odmowa dotyczyła przypadków, w których komitet w ogóle nie został utworzony (potrzeba do tego 15 osób) lub zabrakło mu podpisów - minimum 1000.

Pastor z PO?
Co ciekawe, jak poinformował niedawno serwis internetowy ekumenizm.pl, z list Platformy Obywatelskiej w Łodzi do Sejmu kandyduje pastor Kościoła Bożego - John Abraham Godson. Kościół Boży w Chrystusie - jak brzmi pełna nazwa - to odłam Kościoła protestanckiego zaliczanego do zboru zielonoświątkowców.
Wojciech Wybranowski
"Nasz Dziennik" 2007-10-04

Autor: wa