Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyborcze terminy gonią

Treść

Tylko do najbliższego czwartku, 11 października, wyborcy przebywający czasowo na obszarze gminy, na której nie są zameldowani na pobyt stały, podobnie jak osoby bez stałego miejsca zameldowania, mogą składać wnioski o dopisanie ich do spisu wyborów. Tego dnia mija również termin składania wniosków przez osoby niepełnosprawne o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie. Osoby, które akurat w dniu głosowania będą przebywały poza swoim okręgiem wyborczym, np. w delegacji, muszą "uzbroić się" w odpowiednie zaświadczenie uprawniające do głosowania z właściwego dla swego miejsca zamieszkania urzędu gminy lub miasta.

Decyzję o wpisaniu lub o odmowie wpisania do rejestru wyborców wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta w terminie 3 dni od dnia wniesienia wniosku. Od decyzji w sprawie odmowy wpisania do rejestru przysługuje prawo wniesienia skargi do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Takie pismo wnosi się za pośrednictwem wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) w terminie 3 dni od daty doręczenia decyzji, zaś sąd zobowiązany jest rozpoznać skargę w postępowaniu nieprocesowym, w terminie 3 dni od daty jej doręczenia. Każdy również może wnieść reklamację na nieprawidłowości w rejestrze wyborców m.in. w sprawie pominięcia wyborcy w rejestrze lub też wpisania do rejestru osoby, która nie ma prawa głosu.
Pojutrze pojawią się przygotowane przez Okręgowe Komisje Wyborcze specjalne obwieszczenia zawierające informacje o zarejestrowanych listach kandydatów do Sejmu i Senatu. Nieco dłużej, bo do 16 października, wnioski o dopisanie do listy wyborców mogą natomiast składać osoby przebywające na polskich statkach. Termin składania wniosków o wpisanie do listy osób uprawnionych do głosowania w obwodzie utworzonym na statku mija więc w przyszły wtorek. To również ostateczny termin składania wniosków o wpisanie do spisu wyborców przez osoby mieszkające poza granicami Polski.
WW
"Nasz Dziennik" 2007-10-09

Autor: wa