Wybierz profesjonalny wykrywacz metali do swoich poszukiwań
Treść
Szukacie profesjonalnego wykrywacza metali i nie wiecie, po jaki sprzęt sięgnąć? W tym artykule postaram się omówić te cechy urządzenia, na które warto zwrócić uwagę planując zakup. Przyjrzę się też pięciu wykrywaczom, wspomnę o ich cechach i parametrach. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z „wykopkami”, ta wiedza z pewnością się Wam przyda.
Profesjonalne wykrywacze metali – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Nim kupicie interesujące Was urządzenie, przyjrzyjcie się jego czterem ważnym parametrom. Oto i one: zasięg, częstotliwość, tryby pracy oraz tzw. dyskryminacja. Omówmy je pokrótce.
Zasięg
Zasięg wykrywania, tak horyzontalny, jak i w głąb ziemi, zależy w niemałej mierze od średnicy sondy. Jeśli więc nastawiacie się na poszukiwania przedmiotów o większych gabarytach, albo tych głębiej położonych, rzućcie okiem na profesjonalne wykrywacze metali na combat.pl i wybierzcie model o możliwie najszerszej cewce.
Częstotliwość
Częstotliwość, drugi z interesujących nas parametrów, będzie odpowiedzialna za precyzję Waszych pomiarów. Zasadniczo, „wykrywki” możemy podzielić na dwa typy: takie, które pracując wykorzystują fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości oraz takie, które emitują fale o niskiej częstotliwości. Sprzęt z pierwszej grupy lepiej radzi sobie ze znajdywaniem rzeczy niezbyt dużych. Z niskimi częstotliwościami rzeczy mają się inaczej – pomogą Wam odnaleźć większe „skarby”.
Tryb pracy
Czas na kolejny podział. Gros współczesnych detektorów działa albo w trybie dynamicznym, albo w statycznym. Niektóre wykrywacze wykorzystują oba. Tryb statyczny wyróżnia większa precyzja, pozwalająca lepiej ustalić położenie i głębokość znaleziska. Ceną za to jest podatność na zakłócenia. Tryb dynamiczny unika ostatniego problemu, ale musimy za to zapłacić precyzją. Jednym słowem coś kosztem czegoś. No chyba, że kupimy wykrywacz wykorzystujący oba tryby. Ale za takie cudo troszkę zapłacimy.
Dyskryminacja
Na rynku znajdziemy detektory, które posiadają możliwość filtrowania (dyskryminowania) określonych metali. Nie trzeba być specjalistą, by dostrzec, że to bardzo wygodne rozwiązanie. Zanim chwycimy szpadle w dłoń, wybieramy ten rodzaj materiału, po który chcemy się schylać. Uwierzcie mi, kręgosłup podziękuje Wam za taką dyskryminację.
Profesjonalne wykrywacze metali – ceny i krótka charakterystyka
Przyjrzyjmy się pięciu wybranym przez mnie wykrywaczom. Uszeregowałem je od najtańszego do najdroższego. Omówmy je pokrótce:
Quest X10 Pro
Quest X10 Pro kosztuje 999 zł. To wykrywacz metali o prostej budowie, wyposażone w wiele przydatnych funkcji. Lekki, waży tylko 950 gramów, i precyzyjny. Konstrukcja nośna składa się z trzech regulowanych ramion. Ich maksymalna długość to 130 cm. Posiada cztery tryby pracy – wszystkie metale, biżuteria, monety. Czwarty można ustawić samemu. Jednym słowem, X10 Pro to profesjonalny wykrywacz metali kolorowych. Jest wodoodporny do głębokości 3 metrów.
Nokta Makro Simplex+
Nokta Makro Simplex+ został wyposażony w szeroką, prawie 28-centymetrową cewkę. To niewątpliwie duży plus. Ponadto dzięki zastosowanym rozwiązaniom wykrywacz jest całkowicie wodoszczelny, a ażurowa konstrukcja pozwoliła istotnie zredukować jego wagę. Urządzenie posiada kilka trybów pracy: all metal/pole/park oraz beach. Detektor komunikuje się ze słuchawkami bezprzewodowo. Urządzenie może wyciąć (dyskryminować) poszczególne metale kolorowe. Ten profesjonalny wykrywacz metali szlachetnych kosztuje 1300 złotych.
Quest Q30+
Quest Q30+ to klasyczny wykrywacz metali o prostej budowie. Dzięki teleskopowej konstrukcji można szybko zsunąć jego szkielet oraz złożyć ramiona stabilizujące. Istotnie ułatwia to transport. Maszyna potrafi dyskryminować wybrane metale i identyfikować aż 99 różnych obiektów. Ma podświetlany ekran, regulowaną głośność oraz funkcję wibracji. Można jej używać do maksymalnie 5 metrów pod wodą. Kosztuje 1630 złotych.
Quest Q40 (z cewką Raptor)
Quest Q40 posiada wodoodporną cewkę typu Raptor pozwalającą na wskazanie aż 99 rodzajów różnych metali w gruncie. Cewka ta charakteryzuje się sporym zasięgiem detekcji. Urządzenie pracuje w zakresie temperatur od zera do plus 35 stopni. Wykrywacz metali pracuje w trybie bardzo niskiej częstotliwości. Posiada sześć różnych programów, m.in. każdy rodzaj „materiału”, biżuteria, monety czy poszukiwania plażowe. Potrafi też dyskryminować. Wykrywacz jest w stanie identyfikować duże obiekty do maksymalnie metra oraz monety do głębokości 30 cm. Koszt – 2050 zł.
Nokta Makro Anfibio Multi
Nokta Makro Anfibio Multi wykorzystuje aż trzy zmienne częstotliwości: 5, 14 i 20 kHz. Lekka konstrukcja pozwala na składanie i rozkładanie oraz regulację długości ramienia w zakresie 76 - 136 cm. Urządzenie zostało wyposażone w dziewięć fabrycznych programów pracy, które z łatwością dostosujemy do rodzaju przeszukiwanego podłoża. Można z nim pracować na plaży, można przeczesywać ziemię o wysokiej mineralizacji. Dzięki wodoodporności dochodzącej do 5 metrów nadaje się do poszukiwań „podwodnych”. Kosztuje 4000 złotych.
Chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej? Zapraszamy do przeczytania poradnika na stronie combat.pl: Wykrywacze metali - dla początkujących poszukiwaczy skarbów.
Autor: Silesian