Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wybierają życie

Treść

W Kalwarii Pacławskiej trwa 22. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Przybyło na nie około tysiąca osób z całej Polski. Młodzieży towarzyszy hasło "Z Franciszkiem i Klarą... wybieramy Życie". Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia była Eucharystia, w czasie której diakon Łukasz Samiec, franciszkanin z Paragwaju, przyjął z rąk ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego, biskupa pomocniczego zamojsko-lubaczowskiego, sakrament kapłaństwa.

- Przyszliśmy tutaj, aby przeżyć czas łaski. To nasze spotkanie jest bardzo podniosłe, bo jesteśmy świadkami święceń kapłańskich franciszkanina - mówił w czasie Mszy św. ksiądz biskup. - Kapłaństwo to wielki dar. Popatrz, ojcze Łukaszu, ilu młodych przyszło dziś modlić się z tobą i za ciebie, abyś był dobrym kapłanem, sługą Jezusa - podkreślił ks. bp Leszczyński, dodając, że święcenia to także wielka lekcja, która może zaowocuje kolejnymi powołaniami do życia w kapłaństwie czy w zakonie.
Wczorajszy dzień przebiegał pod hasłem "Żyć jak... dziecko". Po porannej modlitwie z wykładem "Życie (nie) jest nowelą" wystąpił dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Gość spotkania złożył przed młodymi swoje świadectwo życia. Przyznał, że obrona życia jest jego powołaniem. Opowiedział, jak przed laty przeżył wstrząs, gdy jako 13-letni chłopak zobaczył zdjęcia dzieci po aborcji. - To był koniec lat 70., czas, kiedy każdego dnia w Polsce w ten sposób zabijano 2 tysiące niewinnych dzieci. Kiedy to do mnie dotarło, zrozumiałem, że muszę coś zrobić w tej dziedzinie. Pytałem Boga, jak mam działać i taką odpowiedź otrzymałem - mówił dr Zięba, wyjaśniając, iż w ten sposób powstała Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci. Obrońca życia opowiedział młodym o tym, co przez lata jego działalności udało się zrobić w tej dziedzinie i zaapelował, by włączyli się w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci i każdego dnia prosili Pana Boga o miłosierdzie Boże dla tych, którzy odpowiadają za grzech dzieciobójstwa.
Po południu młodzi uczestniczyli w nabożeństwie ikony Krzyża San Damiano. W tym dniu po raz pierwszy spotkali się w małych grupach, by dzielić się ze sobą tym, czym jest dla nich życie.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpoczęła w niedzielę Eucharystia odprawiona pod przewodnictwem o. Jarosława Zachariasza, prowincjała franciszkanów. W homilii o. Zachariasz przypomniał młodym, że Jezus zaprasza każdego człowieka na ucztę. Aby na nią wejść, konieczne jest włożenie szaty, którą daje Jezus. Ten, kto jej nie włoży, a wejdzie na ucztę, zostanie z niej wyrzucony. Człowiek sam podejmuje decyzję, ale jeśli powie Bogu "nie", nie może dziwić się konsekwencjom. - Chciałbym, abyście to potraktowali na serio i podczas tego spotkania zastanowili się nad kluczowymi wartościami, nad sensem życia, nad tym, jakie jest wasze miejsce w Kościele. Abyście znaleźli czas dla Boga - mówił prowincjał franciszkanów.
Następnie zagrał zespół Fioretti, a ostatnim punktem niedzielnego programu było nabożeństwo wprowadzenia "Oto jest Życie", czyli intronizacji Reguły Franciszkańskiej i Pisma Świętego, które zakończyło się kilka minut przed północą.
Małgorzata Pabis,
Kalwaria Pacławska

"Nasz Dziennik" 2009-07-28

Autor: wa