Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wybić się na niepodległość

Treść

Na patriotyczno-historyczną wystawę zatytułowaną "Trzy powstania narodowe" zaprasza Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Wszystkie prezentowane na niej eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i dotyczą powstań: Kościuszkowskiego, Listopadowego i Styczniowego, a ponadto zasygnalizowana jest tematyka Powstania Krakowskiego i Wiosny Ludów.

Część pierwsza wystawy ukazuje legendę Tadeusza Kościuszki i Insurekcję Kościuszkowską. - Wśród pamiątek z tego okresu pokazujemy rozmaite portrety naczelnika powstania 1794 r., oryginalną szlifę z jego munduru oraz kopię szabli i kamizelki. Warto też zwrócić uwagę na obrazy z epoki dokumentujące działalność Tadeusza Kościuszki, który tak bardzo pragnął, aby "Polska wybiła się na niepodległość", np. obrazy Michała Stachowicza. Prezentujemy również akt powstania z 24 marca 1794 r. wraz z tekstem przysięgi kościuszkowskiej, obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami, posążek konny Kościuszki, figurę Bartosza Głowackiego, model sarkofagu Kościuszki znajdującego się na Wawelu - informuje Beata Kotasiak-Wójcik, kustosz tarnobrzeskiego muzeum. Na wystawie znajdują się też pamiątki z pól bitewnych, przedmioty z wizerunkiem wodza powstania, jak: medale, kubek, dzwonek, formy do odlewania kul, a także model kopca Kościuszki, na którym są autentyczne racławickie kosy.
Do pamiątek z Powstania Listopadowego zaliczyć należy: popiersie gen. Józefa Chłopickiego autorstwa Henryka Statlera, haftowane obrazki i alabastrowe tabliczki z patriotycznymi scenami i alegoriami odnoszącymi się do powstania, notatnik z miniaturą oficera, tablica z herbem Królestwa Polskiego, makata haftowana przez zesłańca wywiezionego w głąb Rosji, tablica z dawnej granicy między Galicją a Królestwem Polskim, haftowany orzeł. Powstanie Krakowskie 1846 r. - jako próbę ogólnonarodowego zrywu pod hasłami demokracji - ilustrują obrazy, grafiki, chustki z emblematami patriotycznymi, sztandar dyktatora powstania Jana Tyssowskiego. Natomiast grozę rzezi galicyjskiej przywołuje medalion z portretami Metternicha i Jakuba Szeli. Akcentem z okresu Wiosny Ludów jest miniatura posągu Józefa Bema w Budapeszcie, bohatera narodowego Polski, Węgier i Turcji. Część wystawy dotyczącą Powstania Styczniowego stanowią: fotografie jego przywódców, orzeł ze sztandaru powstańczego gen. Mariana Langiewicza, czarna biżuteria noszona jako znak żałoby narodowej, obrazy przedstawiające potyczki powstańczych oddziałów, a potem zesłańców pędzonych na Sybir, autentyczne kajdany na nogi zesłańców oraz pamiątki po nich z czasów niewoli.
Wystawa "Trzy powstania narodowe" potrwa do końca roku 2007.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2006-12-12

Autor: wa