Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wśród słowińskich wydm

Treść

W Muzeum Techniki w Warszawie jeszcze do końca czerwca możemy oglądać wystawę poświęconą Słowińskiemu Parkowi Narodowemu. Jest to kolejna ekspozycja prezentująca nasze parki narodowe i zachęcająca do czynnej turystyki i poznawania piękna naszej Ojczyzny.

Słowiński Park Narodowy założony w 1966 roku obejmuje swoim obszarem ponad 18 tys. hektarów. Na jego terenie znajduje się Mierzeja Łebska, jeziora Łebsko i Gardno oraz pas wybrzeża po ujście do Bałtyku rzeki Łupawy. Występują tu największe w Europie Środkowej, unikalne na skalę światową, ruchome wydmy, których wysokość dochodzi do 50 metrów, z cmentarzyskami drzew.
Ekspozycja poświęcona Słowińskiemu Parkowi Narodowemu przybliża nam za pośrednictwem fotografii przyrodę parku, która zachwyca pięknem krajobrazu. Pokazuje przegraną walkę roślin i zwierząt z przyrodą nieożywioną. Widzimy, jak zmieniają się brzegi jezior Gardno i Łebsko oraz jak wyglądają lasy na Mierzei Łebskiej. Fotografie z lotu ptaka obrazują przyrodę, która na nowo zajmuje tereny zmienione przez człowieka. Możemy np. zobaczyć obszar odradzający się po dawnej kopalni torfu w Krakulicach.
Na wystawie prezentowane są przykłady fauny parku pochodzące ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego w Smołdzinie. Można obejrzeć ptaki, które na co dzień są niedostępne dla naszych oczu, takie jak: nurzyk pobielały, myszołów, czajka, jastrząb, mewa srebrzysta, markaczka, gągoł krzykliwy, słonka, perkoz dwuczuby i bielik, oraz zwierzęta, których często nie dostrzegamy, gdyż ukrywają się w morskiej toni: morświn, czyli bałtycki delfin, dorsz, piaskołaza czy morszczyn pęcherzykowaty, a także muszle małży i glonów wyrzucane na brzeg przez morskie fale.
Wystawa "Wśród Słowińskich Wydm, Jezior i Lasów" zachęca nas do odwiedzenia tego pięknego zakątku Polski i poznania jego bogactwa przyrody.
Andrzej Kulesza

"Nasz Dziennik" 2006-06-19

Autor: ab