Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wspomnienia o Wujku

Treść

"Karol Wojtyła. Przyjaciel, Kardynał, Papież" to piękny album z osobistymi wspomnieniami prof. Gabriela Turowskiego, który po raz pierwszy spotkał młodego ks. Karola Wojtyłę w 1949 r. i uczestniczył w wielu niezapomnianych spotkaniach z Wujkiem - jak nazywali ks. Karola najbliżsi przyjaciele. Towarzyszył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Castel Gandolfo oraz podczas niektórych pielgrzymek apostolskich. Przybył do Rzymu natychmiast po tym, gdy dowiedział się o zamachu na życie Papieża. W albumie zamieszczono wiele wcześniej niepublikowanych fotografii.

Jak zaznacza prof. Gabriel Turowski, książkę napisał w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, co także zostało podkreślone w jej przedmowie: "Niniejsze wspomnienia i nasuwające się refleksje niechaj będą moim skromnym hołdem dla świętości naszego Wujka - Ojca Świętego Jana Pawła II (...)". Zwraca także uwagę na rozpoczynające album słowa Papieża Benedykta XVI: "(...) zgłębianie i przekazywanie następnym pokoleniom dziedzictwa Jana Pawła II to dotykanie tajemnicy Jego świętości". Tak właśnie odczytuje dzielenie się wspomnieniami o Ojcu Świętym Janie Pawle II autor prezentowanej pozycji wydawniczej - jako swoiste dotykanie świętości.
Wspomnienia pisane przez prof. Gabriela Turowskiego, będącego jednym z niewielu ludzi, którzy znali Jana Pawła II "tak długo i tak blisko", są bezcennym przekazem. Profesor Gabriel Turowski spotkał młodego ks. Karola Wojtyłę, gdy był on wikarym w krakowskiej parafii pw. św. Floriana. Wiele pięknych dni spędzili razem nad jeziorami, w górach, w Krakowie na dyskusjach, a później w Watykanie. Towarzyszył Ojcu Świętemu podczas spacerów w ogrodach Castel Gandolfo. Profesor Gabriel Turowski, przyjaciel Papieża z młodości, uczestniczył także w niektórych pielgrzymkach apostolskich. Przyleciał natychmiast do Rzymu, gdy Papież został ugodzony kulą zamachowca. Przybył, by być u jego boku, wspierać swą wiedzą podczas procesu leczenia i rekonwalescencji.
Niezwykle osobiste wspomnienia wzbogaca 150 fotografii, udostępnionych m.in. przez prof. Turowskiego. Ich autor zwraca uwagę na zdjęcie namiotu Wujka, zrobione podczas ostatniego jego pobytu na Mazurach, nad jeziorem Krępsko, 23-30 lipca 1978 roku. To w przedsionku tego namiotu, na składanym stoliku ks. kard. Karol Wojtyła odprawiał Msze św. Przy stoliku stały przyniesione z szuwarów wodne pałki. Jak podkreśla prof. Gabriel Turowski, do dzisiaj pałki trzcin przechowuje "jako pamiątkę tamtych dni".
Autor zwraca uwagę na przytoczony fragment homilii wygłoszonej przez ks. kard. Karola Wojtyłę, "naszego Arcypasterza", podczas procesji Bożego Ciała w roku 1978, ostatniej, której przewodniczył jako metropolita krakowski. Z wielkim wzruszeniem czyta się wspomnienia - te z wyprawy na Łynę czy z ostatniego - przed wyborem na Papieża - spotkania kardynała Wojtyły ze środowiskiem i opis wydarzeń późniejszych "Nasz Kardynał następcą św. Piotra". W książce znajdziemy interesujące informacje także o tym, jak powstał, jeszcze w roku 1979, "pierwszy pomnik Karola Wojtyły" - upamiętniający ostatni pobyt Wujka na kajakach. Gorąco polecam.
Małgorzata Bochenek

"Karol Wojtyła. Przyjaciel. Kardynał. Papież", Gabriel Turowski, Wydawnictwo Biały Kruk,
Kraków 2007

Książkę można nabyć w Księgarni "Naszego Dziennika"
w Warszawie, al. Solidarności 83/89
(w pobliżu placu Bankowego)
tel. (22) 850 60 20;
e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl
w Krakowie, ul. Starowiślna 49,
31-038 Kraków tel. (12) 431 02 45
(możliwość realizacji zamówień telefonicznych);
e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl
"Nasz Dziennik" 2007-11-02

Autor: wa

Tagi: karol wojtyla