Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Współpraca i dalsze pojednanie

Treść

Podczas sobotniej jednodniowej wizyty we Lwowie marszałek Sejmu RP Marek Jurek oświadczył, że Polska i Ukraina powinny zwiększyć liczbę przejść na wspólnej granicy. Polski polityk oświadczył także, że Polska chce kontynuować proces pojednania z Ukrainą.
W rozmowie z przewodniczącym administracji państwowej obwodu lwowskiego Petrem Olijnykiem marszałek Sejmu RP uznał, że na wspólnej granicy jest "rzeczywiście mało przejść granicznych", dlatego obydwa państwa powinny podjąć działania w celu zwiększenia ich liczby.
Podczas swojego pobytu we Lwowie Marek Jurek spotkał się także z metropolitą archidiecezji lwowskiej księdzem kardynałem Marianem Jaworskim oraz merem Lwowa Andrijem Sadowem. Marszałek Sejmu RP z aprobatą wypowiedział się o propozycji władz lwowskich zwołania wspólnej sesji Rady Miejskiej Lwowa i Przemyśla, podczas której ma być uchwalona decyzja o przekazaniu lokali dla organizacji mniejszości polskiej we Lwowie i mniejszości ukraińskiej w Przemyślu.
Marek Jurek wraz z małżonką odwiedził także cmentarz Łyczakowski, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków, a także obrońcy polskości ziemi lwowskiej. - To, co dzisiaj mogłem tu przeżyć, pod pomnikiem Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i na cmentarzu Orląt, było wzruszającym uczuciem i wcale niesprzecznym. Jestem przekonany, że Polacy i Ukraińcy, którzy walczyli ze sobą we Lwowie w 1919 r., walczyli z miłości do tego miasta - stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Sejmu RP. W sobotę w redakcji miesięcznika "Lwowskie Spotkania" Marek Jurek z własnej inicjatywy spotkał się z mieszkającymi we Lwowie Polakami. Zwrócili się oni do marszałka Sejmu o pomoc w uzyskaniu siedziby dla Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej i w staraniach o zwrot kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. - Podejmowałem ten temat w rozmowie z gubernatorem obwodu lwowskiego - zapewniał obecnych marszałek Jurek.
Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

"Nasz Dziennik" 2006-05-22

Autor: ab