Współpraca bałtycka
Treść
Kwestie realizacji projektu "Partnerstwa Wschodniego" oraz wspólna polityka UE wobec regionu Morza Bałtyckiego - to główne tematy wczorajszych rozmów premiera Donalda Tuska z szefem szwedzkiego rządu Fredrikiem Reinfeldtem.
- Wydarzenia na Kaukazie pokazały, jak dalekowzrocznym projektem jest "Partnerstwo Wschodnie" - powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Szwecji. Odnosząc się do kwestii "strategii bałtyckiej", polski premier stwierdził, że powstaje zespół roboczy, który zajmie się tym problemem. Strategia ta dotyczy ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego. Donald Tusk odniósł się także do planów wstąpienia Polski do strefy euro. Stwierdził, że "rok 2011 jest planem ambitnym, jednak realnym". Przemilczał w tym momencie negatywny wpływ na gospodarkę, jaki - zdaniem wielu ekspertów - będzie miało wprowadzenie wspólnej waluty, oraz fakt, że wówczas Polska straci kontrolę nad własną polityką pieniężną. Warto w tym momencie przypomnieć, że Szwedzi w referendum nie zgodzili się na przyjęcie wspólnej waluty.
Nawiązując do rozpadu koalicji na Ukrainie, polski premier wyraził swoje przekonanie, że obecny kryzys polityczny w Kijowie nie powinien wpłynąć na współpracę między naszymi krajami ani na organizację Euro 2012.
Tymczasem szef szwedzkiego rządu podkreślał konieczność udzielenia przez kraje unijne jak największego wsparcia dla Gruzji. Opowiedział się przy tym wyraźnie za poszanowaniem przez Rosję integralności terytorialnej tego kraju.
W trakcie wizyty w Sztokholmie Donald Tusk spotkał się również z przedstawicielami szwedzkiej Polonii.
Łukasz Sianożęcki, Sztokholm
"Nasz Dziennik" 2008-09-18
Autor: wa