Wspólność znowelizowana
Treść
Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która zacznie obowiązywać od 20 stycznia przyszłego roku, wprowadza kilka fundamentalnych - zdaniem prawników - zmian. Zachowuje małżeńską wspólność majątkową jako ustrój podstawowy.
Nowelizacja małżeńskiego prawa majątkowego wprowadza daleko idące zmiany dotyczące zarządzania majątkiem wspólnym. Nowe przepisy zawierają katalog czynności, które muszą być dokonane albo przez oboje małżonków, albo do których samodzielnego dokonania przez jednego z małżonków wymagana jest bezwzględna zgoda współmałżonka. Chodzi tu m.in. o zbycie, obciążenie, odpłatne nabycie nieruchomości, gospodarstwa lub użytkowania wieczystego, jak również oddanie nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków; darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.
W zakresie odpowiedzialności małżonków za długi najważniejszą innowacją jest uzależnienie skutków zobowiązania jednego z małżonków od tego, czy wierzyciel uzyskał zgodę drugiego małżonka.
Zdaniem prawników, to niezmiernie ważna informacja dla pożyczających pieniądze - jeśli jeden z małżonków zaciągnie pożyczkę bez zgody drugiego, egzekucja długu może odbywać się tylko z majątku osobistego tego małżonka, a nie z majątku wspólnego.
- To także ochrona jednego małżonka przed niefrasobliwymi decyzjami drugiego - wskazywał dr Jerzy Strzebińczyk z Uniwersytetu Wrocławskiego podczas specjalnego seminarium zorganizowanego przez Krajową Radę Notarialną w celu przybliżenia nadchodzących zmian.
Nowelizacja małżeńskiego prawa majątkowego wprowadza zmiany dotyczące elementów kwalifikowanych do majątku wspólnego. Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że do majątku osobistego małżonków należą nie tylko przedmioty zaliczane do majątku osobistego (m.in. przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis, darowiznę; przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowań uzyskanych za uszkodzenie ciała), ale także przedmioty majątku nabyte w zamian za składniki majątku osobistego. Do tej pory majątek nabyty np. za odszkodowanie jednego z małżonków zaliczany był do majątku wspólnego, teraz pozostaje on majątkiem osobistym.
Beata Andrzejewska
"Nasz Dziennik" 2004-12-08
Autor: kl