Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wspólna modlitwa za ofiary Katynia

Treść

Polsko-rosyjska grupa do spraw trudnych zwróci się do polskiego Kościoła rzymskokatolickiego oraz Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej o wspólną modlitwę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i innych ofiar reżimu stalinowskiego pochowanych w Katyniu. W kwietniu przyszłego roku, w 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach, komisja zbierze się na specjalnej sesji w Smoleńsku, aby uczcić ich pamięć.

Zapowiedź wspólnej modlitwy za ofiary Katynia dobrze ocenił kapelan Rodzin Katyńskich. - Modlitwa jest zawsze czymś dobrym, a jeżeli modlą się wspólnie przedstawiciele różnych narodów, religii czy wyznań, to jest to tym bardziej znak jedności. Myślę, że to jest taka forma przedłużenia wspólnych spotkań i wspólna troska - zaznaczył ks. kanonik Andrzej Kwaśnik. Dodał, że polscy duchowni jeżdżący na cmentarze do Katynia, Charkowa czy Miednoje często uczestniczyli w modlitwie prowadzonej przez duchownych prawosławnych. - Do tej pory duchowni prawosławni nie tak często jednak przychodzili, by brać udział w modlitwach w tej części katolickiej, więc myślę, że inicjatywa wspólnej modlitwy jest bardzo dobra - stwierdził kapelan Rodzin Katyńskich.
Wczorajszemu spotkaniu w Moskwie współprzewodniczyli były szef polskiej dyplomacji Adam Daniel Rotfeld oraz rektor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Anatolij Torkunow. Grupa do spraw trudnych zdecydowała, że podczas spotkania w Warszawie w czerwcu przyszłego roku odbędzie się prezentacja przygotowywanej od ponad roku rosyjsko-polskiej publikacji poświęconej trudnym problemom historycznym między krajami w XX wieku. Praca - nosząca wciąż roboczy tytuł "Białe plamy - czarne plamy" i już budząca wiele pytań - zawiera 15 rozdziałów poświęconych stosunkom polsko-rosyjskim. Obejmują one: polsko-rosyjskie relacje w latach 1917-1918, lata 30. XX wieku, agresję ZSRS na Polskę 17 września 1939 roku i zbrodnię katyńską, a wreszcie czasy zniewolenia w latach 50., wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz odzyskania wolności i suwerenności. Publikację przygotowuje dwóch autorów. Każdy opracowuje tematy z perspektywy swojego kraju. Praca zostanie poprzedzona wspólnym wprowadzeniem i wnioskami napisanymi przez dwóch współprzewodniczących grupy.
Komisja przedyskutowała także inicjatywę powołania dwóch instytucji - w Rosji i Polsce - których zadaniem ma być obiektywne naświetlanie problemów w historii rosyjsko-polskiej, w tym zbrodni katyńskiej. Jak poinformował Rotfeld, mandat, który Komisja zaproponowała dla tych ośrodków, dotyczy czterech elementów: osądu moralno-politycznego zbrodni reżimu stalinowskiego; sprawy upamiętnienia miejsc, w których leżą polegli; dostępu do tych dokumentów, które do tej pory są utajnione; edukacji młodych pokoleń w duchu wzajemnego szacunku i tolerancji.
Wojciech Kobryń, PAP
"Nasz Dziennik" 2009.11.10

Autor: wa