Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Współczesne praktyki zrównoważonej ekonomii monastycznej

Treść

Tradycja naturalnej, ekologicznej wrażliwości mnichów w dzisiejszych czasach znajduje interesujące, choć niestety mało znane, dopełnienie w praktykach ekologicznie zrównoważonego rozwoju niektórych współczesnych klasztorów tradycji benedyktyńskiej.

Tradycja naturalnej, ekologicznej wrażliwości mnichów w dzisiejszych czasach znajduje interesujące, choć niestety mało znane, dopełnienie w praktykach ekologicznie zrównoważonego rozwoju niektórych współczesnych klasztorów tradycji benedyktyńskiej. Przedstawiając skrótowo osiem z nich (3 w Niemczech, 1 w Austrii i 4 w USA) możemy uświadomić sobie w jaki sposób świadomość i odpowiedzialność ekologiczna może inspirować dynamikę codziennego integrowania duchowości, ekonomii, relacji ze środowiskiem zewnętrznym i tradycją. W tym sensie przedstawione klasztory mogą być uważane jako laboratoria praktycznej katolickiej odpowiedzi na wyzwania ekologiczne.

Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.

Żródło: cspb.pl, 3

Autor: mj